Veletrhy Brno se chystají po covidu obnovit a znovu oživit veletrhy Urbis Smart City Fair a Future Mobility, které se zabývají inovativními a chytrými řešeními pro města a život v nich. Konat se budou příští rok od 4. do 6. června. Aby se stal koncept úspěšným a bylo možné jej rozvíjet, spolupracují Veletrhy s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem pro místní rozvoj, také s vládními agenturami CzechInvest a CzechTrade, řekl obchodní ředitel Lukáš Helan.

„Pracujeme na úplně nové koncepci a ambice nemáme úplně malé. To, co by mohlo na veletrzích být, se prolíná do všeho, co na našich veletrzích ukazujeme. Smart řešení jsou součástí třeba i technologií v zemědělství,“ řekl Helan. Uvedl, že v současnosti se ve smart řešeních čím dál více uplatňuje umělá inteligence. Co přesně bude v Brně v červnu k vidění, zatím ještě podle Helana říct nejde, ale má jít o kombinaci vystavených exponátů či různých řešení a přednášek a workshopů. Zapojit se mají městské firmy a instituce. „Cílíme na středoevropský trh a chceme z toho udělat velkou platformu smart řešení,“ řekl Helan.

Podle něj by bylo ideální, aby se podařilo uspořádat veletrh každý rok. Inovace jsou podle nějak tak rychlé, že by neměl být problém, aby veletrh každý rok přinášel nová témata.

Ideový začátek veletrhu nazvaný ideathon je naplánovaný už na prosinec

Městské firmy do něj poslaly projekty, které mají nějakou dobu „v šuplíku“ a nemají kapacitu na to, aby je posunuly dále. „Oslovili jsme proto univerzity, aby pomohly najít řešitelské týmy složené z odborníků a ty budou na řešení projektů pracovat. Poté bude následovat hackathon, v němž se budou projekty vyhodnocovat a na veletrhu v červnu se uskuteční finální prezentace projektů,“ řekl Helan.

Mezi chytrá řešení ve městech patří například ta, která umožňují efektivněji řídit dopravu, snižovat spotřebu energie, poskytovat občanům jednoduše potřebné informace, umožňují sdílet a využívat data a podobně.