Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje znění nového stavebního zákona, má ale velkou řadu kritik. Připomínky totiž v drtivé většině nezapracovává. Informoval zpravodajský portál BRŇAN už v listopadu, kdy na vznikající novelu kriticky poukázali brněnští lidovci.

„V návrhu zákona se říká, že v čele nebude žádné ministerstvo, ale nově zřízený Nejvyšší stavební úřad, který bude nadřízený krajským stavebním úřadům. Ty budou mít svá pracoviště v obcích s rozšířenou působností. Tento návrh jen ztíží přístup veřejnosti, vzdaluje se občanovi a navíc dle mého názoru také zvyšuje prostor pro korupční jednání,“ uvedla tehdy senátorka Anna Hubáčková (nest. za KDU-ČSL).

Nyní se také velká města, jako Brno, Praha nebo Ostrava chystají společným stanoviskem připomínkovat návrh připravovaného stavebního zákona, řekla dnes novinářům primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS). Ke kritice se znovu připojil i její náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). „Já si myslím, že je to prostě blbě, navíc se domnívám, že je zákon v této podobě i protiústavní,“ řekl Hladík.

Lhůta pro podání připomínek končí 23. prosince, vedení Brna nejvíce vytýká novele, že by města přišla o hlavní roli při pořizování územního plánu. „Od poloviny tohoto roku jsme se účastnili jednání se zástupci Prahy, Ostravy, Plzně, Liberce a dalších měst a vypracovali jsme společné stanovisko, které ministerstvu předložíme,“ dodala Vaňková.

„Za zásadní považujeme posílení práv obcí, které zajistí autonomii jejich územní samosprávy. Je nepřijatelné, aby státní superúřad tvořil někde mimo Brno náš nejdůležitější rozvojový dokument, kterým je územní plán. V tomto případě říkáme, že je lepší nic než něco v takovéto podobě,“ zdůraznil Hladík. Ten dále dodal, že je naprosto zásadní, aby si město jako je Brno, samo určovalo, kde budou vystavěny školy, byty nebo hřbitov.

Novela stavebního zákona má podle jejich autorů urychlit a zjednodušit povolování staveb, harmonogram počítá s platností od roku 2021. Podle ministerstva pro místní rozvoj, které zákon předkládá, by se mělo povolovací řízení u staveb snížit ze současných pěti let na jeden rok.

Návrhem zákona by měla vzniknout jednotná soustava státní stavební správy, v jejímž čele není žádné ministerstvo, ale nově zřízený Nejvyšší stavební úřad. Stavební úřady v malých obcích by pravděpodobně skončily, není vyloučeno, že podobný osud by čekal na některé stavební úřady v městských částech města Brna.  "Vůbec nevíme, kdo by měl v superúřadě být, ani kdo jej bude řídit, podle všeho by ani nebyl pod kontrolou ministerstva," uzavřel radní pro územní plánování Filip Chvátal.