Venkovní výstava fotografií s názvem Kyjev je nezlomné srdce Evropy má Brňanům připomenout výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pátek 24. února. Na Moravském náměstí si ji lidé prohlédnou do 6. března, řekla při zahájení zakladatelka Ukrajinské iniciativy jižní Moravy Ilnara Dudašová.

Snímky ukazují život v Kyjevě

„Fotografie ukrajinských reportérů ukazují život ve válkou zasaženém Kyjevě, Boroďance nebo Buči a snaží se přiblížit situaci, kterou Ukrajinci aktuálně prožívají,“ uvedla Dudašová. Cílem výstavy ale podle ní není jen upozornit na situaci na Ukrajině. „Doufám, že výstava bude i připomínkou toho, že mír je křehký a svoboda není samozřejmostí,“ poznamenala. Zdůraznila hlavně dopad válek na každodenní život lidí.

Výstava možná poputuje do Ostravy a Hradce Králové

„Válka trvá už rok a na tyto fotografie se není možné dívat bez bolesti a slz,“ uvedla ukrajinská konzulka v Brně Anna Prošková. Výstavu připravila kyjevská městská správa. Brnu ji poskytl pražský magistrát, který její vznik podpořil. „Původně byla výstava v Praze a až v Brně skončí, chceme ji nabídnout do Ostravy nebo Hradce Králové,“ řekla Dudašová.

V pátek bude pietní shromáždění

Na pátek 24. února, kdy to bude od začátku války přesně rok, chystá iniciativa v Brně pietní shromáždění. Uskuteční se od 18:00 na Dominikánském náměstí. „Akce je to převážně pro Ukrajince, ale rádi uvidíme i Čechy, kteří nás chtějí podpořit,“ řekla mluvčí iniciativy Mariia Korotková. Zúčastní se například brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) nebo jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Součástí bude také modlitba za Ukrajinu, kterou pronese ukrajinský řeckokatolický kněz.

Světlo zvítězí nad temnotou

Pietní akce je součástí kampaně #LightWillWinOverDarkness, v překladu světlo zvítězí nad temnotou, do které se má 24. února zapojit více než 80 měst. Špilberk bude od 17:30 do sobotních 6:00 nasvícen barvami ukrajinské vlajky. Organizátoři budou také na akci rozdávat modré a žluté papírky, pomocí kterých mohou účastníci proměnit fotoaparáty svých mobilů v malé barvené svítilny.