fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Veřejné osvětlení v Brně je úspornější díky chytrým prvkům i LED světlům

foto-4-shutterstock

Foto:

Technické sítě Brno

Postupná výměna starých světel veřejného osvětlení za LED svítidla i využití chytrých technologií pomáhá Technickým sítím Brno snižovat spotřebu energie veřejným osvětlením. A to i přesto, že se jeho síť mírně rozšiřuje. Od roku 2014 klesla spotřeba energie na osvětlení veřejných míst o 12,5 procenta. Technické sítě Brno (TSB) o tom informovaly v tiskové zprávě.

"Veřejné osvětlení v Brně tvoří v současnosti více než 41.000 světelných míst, přibližně 4500 z nich jsou LED svítidla. Roční spotřeba elektřiny na provoz celé soustavy se pohybuje kolem 14 tisíc MWh. Dlouhodobě se nám daří držet průměrný příkon na jeden světelný bod, tedy svítidlo, pod 100 W. Díky čemuž se Brno řadí k energeticky nejúspornějším v České republice," uvedl generální ředitel TSB Pavel Rouček.

Výměně starých svítidel za LED světla se TSB důsledněji věnuje od roku 2017. Do roku 2021 jich bylo instalováno více než 4400. Loňský rok byl rekordní s 923 novými LED světly, letos přibude dalších přibližně 900.

"Do konce roku pak plánujeme pořídit díky dotaci z Národního plánu obnovy ještě dalších více jak 1000 LED svítidel pro instalaci v dalších letech," uvedl vedoucí Odboru veřejného osvětlení a dispečinku TSB Dušan Piják.

Kromě výměny starých světel za nová pomáhají s úsporou energie i chytré prvky. Pomáhají stabilizovat napětí a pomocí bezdrátové komunikace ovládat i jednotlivá svítidla.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT