Aby se dodržela přísná hygienická pravidla, která podobná akce v době koronaviru vyžaduje, proběhl devětadvacátý veterinární sněm poprvé v historii formou drive-in. Účastníci sjezdu zvěrolékařů tak vyměnili konferenční sál za parkovací plochu, židle a stoly nahradily sedačky ve vlastních autech.

Program sněmu se prostřednictvím obří obrazovky a rádiové frekvence přenášel do autorádií. „Účastníci hlasovali pro důležité body programu ze svých aut pomocí elektronických hlasovacích zařízení. Občerstvení bylo servírováno přímo do aut. Pro veterináře nachystali pořadatelé balíčky typu street-food a kávu,“ popsala průběh sněmu Dita Brančíková z brněnského výstaviště.

Drive-in systém umožnil plnohodnotnou účast na sněmu, aniž by se účastnici museli osobně setkávat. I tak museli přítomní veterináři předložit na začátku sněmu negativní test na covid-19, případně doklad o očkování nebo prodělání koronaviru v posledních třech měsících. Dezinfekce a respirátory při pohybu mimo vozidla byly samozřejmostí.

Zvěrolékaři, kteří do Brna na výstaviště přijeli, měli možnost se ke spokojenosti s netypickou podobou sněmu vyjádřit prostřednictvím dotazníků. Ohlasy byly velmi příznivé.

„Nemalou měrou má na tom zásluhu i poskytovatel zázemí Veletrhy Brno. Tímto bych proto jménem Komory veterinárních lékařů chtěla výstavišti poděkovat. Naši zkušenost s drive-in sněmem tak můžeme vřele doporučit i dalším stavovským organizacím jako efektivní alternativu tradičních setkání,” uvedla prezidentka veterinářské komory Petra Šinová.

Sněm byl podle ní důležitý, protože šlo o sněm volební. „Volby proběhly už loni v říjnu, ale bez potvrzení mandátu sněmem by nově zvolení členové komorových orgánů nemohli začít pracovat. S postupujícím časem se tak zvyšoval tlak na řešení aktuálních úkolů pro udržení kvalitní veterinární péče,“ vysvětlila Šinová.

Nedávno proběhla novelizace veterinárního zákona, otevřenou otázkou zůstává zřízení centrálního registru čipovaných psů, své si žádá i zajištění chodů ordinací, klinik, ochrana zdraví zvířat, ale i personálu a klientů, s ohledem na aktuální velmi nepříznivou epidemiologickou situaci.