Vinaři v České republice loni vysázeli 296 hektarů nových vinic, což je meziročně o 87 hektarů méně než v roce 2022. Kvótu pro novou výsadbu nevyčerpali. V tiskové zprávě o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který výsadbu nových vinic na základě kvót povoluje.

Nejvíc se vysazovala Pálava

Mezi nejvíce vysazované odrůdy loni patřila Pálava se 43 hektary, Tramín červený s 26 hektary a Ryzlink rýnský s 26 hektary u bílých odrůd. Mezi modrými odrůdami vysadili vinaři nejvíc Merlotu a to 14 hektarů.

Roste podíl ploch s PIWI odrůdami

„I nadále se zvyšoval podíl ploch osázených PIWI odrůdami, tedy odrůdami vhodnými pro ekologickou nebo integrovanou produkci. Jejich výměra tvořila na konci roku 2023 celkem 960 hektarů, což je oproti roku 2022 o přibližně 70 hektarů více. Nejpěstovanější odrůdou v této kategorii byl Hibernal s aktuální plochou 421 hektarů,“ uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.

Vinice se mohou rozšířit o jedno procento

Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o jedno procento, což se od té doby každoročně opakuje.

Vinaři kvótu nevyčerpali

„Kvóta pro přidělení povolení pro novou výsadbu vinic pro rok 2023 ve výši 178,7 hektaru nebyla vyčerpána. O povolení požádalo 62 pěstitelů, kterým bylo vyhověno v plné výši, přidělená plocha pro novou výsadbu činila 31,5 hektaru,“ doplnila Kršková. Rozdílná čísla o přidělených povoleních, kvótě a reálné výsadbě jsou dána tím, že vinohradníci mají na osázení povolených ploch celkem tři roky, mohou jej využít postupně nebo najednou.

Hrozny se pěstují na téměř 18 tisících hektarech

Obhospodařovávaná plocha vinic v České republice loni stoupla na 17.735 hektarů, ústav registroval 13.263 pěstitelů. Vinařskou obcí s největším počtem vinic zůstávají Velké Bílovice se 777 hektary, Valtice s 576 hektary a Mikulov s 517 hektary. Ve vinařské oblasti Čechy je největší vinařskou obcí Mělník se 110 hektary. Pro rok 2024 je určena kvóta pro výsadbu nových vinic 178,3 hektaru, vinohradníci mohou o povolení žádat do konce února.