Slavné postavě z dobrodružných románů Karla Maye a filmů Haralda Reinla pak při předávání vysvědčení zdatně sekundoval slavný zálesák Sam Hawkens. Bílý bratr náčelníka Apačů Old Shatterhand se nedostavil, protože prý piloval jízdu na koni a střelbu z pušky.

Základní škola v Jabloňanech u Boskovic má jen čtyřiadvacet žáků a patří na Blanensku k nejmenším. Slavná dvojice do ní dorazila z nedalekého Westernového městečka v Boskovicích, jehož největším lákadlem je divadelní představení Vinnetou I.

„Schválně jsme si vybrali malou, venkovskou školu, protože i na venkově se přeci dějí velké věci, a to je moc dobře,“ usmíval se jezdec-kaskadér Michal Bednář, který je divadelním představitelem Vinnetoua. Zálesáka Sama Hawkense hraje Marián Furdek.

Vše bylo s učitelkami domluveno jako překvapení. V Jabloňanech se totiž vysvědčení předává každý rok před školou. Když ho měl dostat první žák, ředitelka Kateřina Ščudlová pokynula a k dětem najednou přiběhl Vinnetou a Sam Hawkens, jako by se vraceli z lovecké výpravy.

Na zvídavé otázky školáků, jaké předměty měl velký náčelník Apačů nejraději, jeho divadelní představitel odpověděl, že ten románový určitě stopování, a jízdu na koni a on sám pak dějepis, geometrii a díky hodné paní učitelce dokonce i fyziku.

„Jsme rádi, že Vinnetou dorazil a pomohl nám vysvědčení předat. Byl pro děti velkou odměnou za to, jak moc se všechny snažily při on-line výuce nařízené kvůli pandemii koronaviru. Naštěstí už je vše za námi a můžou si užívat prázdnin,“ uvedla ředitelka Kateřina Ščudlová.

Westernové městečko v Boskovicích vyrostlo před bezmála 30 lety ve starém pískovcovém lomu za městem. Jeho lákadlem je divadelní představení Vinnetou a jezdecká show Geronimo. A nově tam vzniklo diorama MiniWestern, ve kterém je postavené sídlo šerifa i s vězeňskou celou a nabízí dětem vyžití od jízdy na koni až po hry na zlatokopy.