Vinobraní na jihu Moravy už začalo naplno, uspíšil ho i déšť

Zatímco rané odrůdy většina jihomoravských vinařů sklízela už v srpnu, po víkendových deštích začalo vinobraní na jihu Moravy naplno. Sklízí se nejhojněji pěstované odrůdy jako Müller Thurgau či Svatovavřinecké. 

  • Foto

    vinoklubus.cz

"Víkendové deště byly hodně vydatné, to vinařům v tomto období nevyhovuje. Odrůdy s měkčí slupkou by mohly začít praskat. Teď už všichni doufáme, že pršet nebude, předpověď vypadá slibně. Potřebujeme suché a slunečné počasí s chladnými nocemi, kdy se tvoří významné množství aromatických látek," konstatoval výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Začátek sklizně se může v různých částech kraje u jednotlivých odrůd lišit. Jeden z největších pěstitelů, Vinné sklepy Valtice, mají například už odrůdu Müller Thurgau sklizenou. Další vinaři s její sklizní začali tento týden.

"Posbírali jsme ranější odrůdy a mysleli jsme, že bude chvilku pauza, ale není na co čekat, bílé odrůdy mají cukernatost kolem 22, takže už jedeme naplno," konstatoval Miloš Michlovský z Vinselektu Michlovský.

Vinobraní bude pokračovat přibližně do konce října. I když hodnocení úrody je zatím předčasné, vinaři se shodují, že letošní ročník by mohl být kvalitní podobně jako ten loňský.

"Bude pravděpodobně opět vyšší přírodní cukernatost v hroznech a musíme naopak stihnout hrozny posbírat dříve, aby nám zůstala v hroznech pikantní kyselinka , která je základem pro to, aby se nám zrodila krásně šťavnatá a svěží vína. Také se jeví, že i letošní ročník bude díky dostatku sluníčka špičkový i na červená vína," konstatoval David Šťastný z Vinných sklepů Valtice.

Zdroj: 
čtk