Okolí jihomoravské metropole nabízí podle předsedy destinační společnosti Brněnsko Michala Buriana nepřebernou škálu přírodních, historických a gastronomických zážitků, které jsou na dosah od města pod Špilberkem.

„Všechny romantické představy o dobrodružství se turistům mohou vyplnit díky naší spolupráci s partnery napříč pěti oblastmi okolí Brna. Některé zážitky je potřeba si rezervovat nebo alespoň si ověřit otevírací dobu, za jinými je možné vyrazit kdykoliv,“ uvedl produktový manažer Pavel Pichler.

Na rosickém zámku tak návštěvníci zažijí ve zdejším sklepení černočernou tmu, na hradě v Dolních Kounicích pak můžou rovnou přespat. „Na piknik nebo noc pod širákem je zase ideální zbýšovská cihelna, kde lidem zajistí dřevo na oheň místní vlastivědný spolek. Začít s chytáním ryb můžou v nedvědickém pstruhařství a nejlepší říční koupačka je na splavu u Ivančic,“ vypočítal atraktivní cíle Pichler.

Pomyslných 800 metrů pod zem se pak turisté dostanou v oslavanském hornickém muzeu a pracovníci destinační společnosti jim na portálu destinace-brnensko.cz také poradí, kde si na Židlochovicku utrhnout meruňku přímo ze stromu.

Svoje zážitky si mohou malí i velcí výletníci zaznamenávat do objevitelského deníku, který si lze stáhnout z webu gofrombrno.cz. U hradu Pernštejn a zámku Slavkov navíc na zájemce čekají speciální stopovací hry.

„Věříme, že se letos naplno rozjede cestovatelská hra nazvaná Za vším hledej draka, která zavede zvídavé a soutěživé rodiny s dětmi až na deset zajímavých míst. Jsou mezi nimi zámky, zoologické zahrady, lesoparky i podzemí. Tam všude se nachází potomci legendárního brněnského draka. Kdo nasbírá alespoň pět správných odpovědí na dračí otázky, získá odměnu,“ popsal zpravodajskému portálu BRŇAN Michal Burian.

Mezi partnery, kde je možné získat dráčky, patří třeba brněnská zoo, Wellness Kuřim, hrad a zámek v Dolních Kounicích, papouščí zoo v Bošovicích, lesopark Kalvárie v Bučovicích, zámky ve Slavkově a Rosicích nebo Permonium Oslavany.

Společnost Brněnsko by také podle Buriana chtěla rozjet aplikaci Dvě lásky Alfonse Muchy, která nabídne procházku rodným městem slavného malíře, tedy Ivančicemi. „Daří se nám propojovat hráče, kteří mají s Muchou něco společného, proto spolupracujeme s kolegy z destinační společnosti Znojemsko a Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava,“ upřesnil Burian s tím, že dalším lákadlem v Ivančicích je chřest, který oceňují hlavně gurmáni.

Destinační společnost Brněnsko však podle něj necílí jen na rodiny s dětmi, ale z nabídky výletů a zážitků si vyberou lidé všech věkových kategorií. „Ve spolupráci s dalšími partnery proto vzniká pestrá nabídka i inspirace, jak v této oblasti prožít den i více na kole nebo pěšky, ale hlavně intenzivně a zábavně. Nabízí tipy na výlety v oblasti Brna-venkova od pětikilometrových pěších po šedesátikilometrové cyklistické a láká na TOP akce regionu, na které se vyplatí zajet,“ dodal předseda spolku.