fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Všechny návrhy soch oslavující Mendela uvidí lidé ve Vaňkovce, vystaveny budou do konce února

mendel1

Foto:

redakce (archiv)

 

Všech osm zmenšených finálových návrhů na monument oslavující 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela uvidí od příštího pondělí návštěvníci Galerie Vaňkovka. Kromě vizuální podoby si mohou přečíst přímo od autorů, co stálo za podobou konkrétních návrhů včetně toho vítězného.

Nová socha ozdobí Mendlovo náměstí už letos v létě. Veřejnou soutěž na návrh a výrobu nové dominanty zrekonstruovaného Mendelova náměstí vyhlásila organizace Společně, která o Mendelův odkaz pečuje, loni na jaře. „Do soutěže se přihlásilo osm velmi povedených návrhů, z nichž porota po náročném rozhodování vybrala vítěze. Nicméně chceme veřejnosti ukázat i další návrhy, aby si je mohli prohlédnout a třeba si na chvilku sami zkusili náročnou roli porotce,“ uvedl ředitel organizace Společně Jakub Carda.

Všechny zmenšené modely soch návštěvníci najdou ve spodním patře Galerie Vaňkovka v části směrem k ulici Úzká. Jedním z modelů bude i vítězné dílo nazvané Hrachovina, které navrhl Jaromír Gargulák. Jeho dílem je třeba i socha stavitele železnic Jana Pernera v České Třebové nebo plastika Promethea, která je k vidění na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. „Říká se, že doma není nikdo prorokem, proto jsem to nečekal. A férově přiznávám, že je to velký závazek, podílet se na uměleckém díle tak významné osobnosti, jakou byl Gregor Johann Mendel,“ dodal autor vítězného návrhu.

Monument má symbolizovat různá stadia růstu rostliny hrachu, na které Gregor Johann Mendel dělal své pokusy. O vítězném návrhu rozhodla devítičlenná odborná porota v závěru loňského roku. K financování sochy organizátoři vyhlásili i veřejnou sbírku. V ní si nejštědřejší dárci mohou dokonce zajistit možnost uložit své DNA přímo do vítězného díla.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT