Výluka brněnského hlavního nádraží, která začala v neděli, zatím nemá první pracovní den dopad na pravidelnost spojů. Dnes se dotkne poprvé zhruba 40.000 cestujících, což jsou dvě třetiny z těch, kteří denně od pondělí do pátku projdou hlavním nádražím. Od neděle jejich vlak na nádraží nepřijede či z něj neodjede. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jezdí ráno vlaky včas, výjimečně mají některé hlášené zpoždění nejvýše do deseti minut. Žádné komplikace nehlásí ani organizátor krajské dopravy Kordis JMK a brněnský dopravní podnik.

Problémy měl dopravní podnik jen po 5:00 zhruba půl hodiny u hlavního nádraží, protože na koleji nejdále od nádražní budovy zůstala nepojízdná tramvaj. Kvůli tomu musely linky 1, 2, 4, P6 a 9 jezdit odklonem. "V 5:42 se podařilo dopravu přes nádraží obnovit," uvedl dopravní podnik na twitteru.

Velká část vlaků jezdí místo z hlavního z dolního nádraží, které je na výluku speciálně připravené. Mohou na něm zastavit až tři vlaky naráz. Týká se to mezinárodních a dálkových spojů mezi Prahou a Břeclaví a osobních vlaků, které Brno projíždějí ve směru od Tišnova na Břeclav a opačně a rychlíků na Břeclav a Hodonín. Cestující na hlavní nádraží přepraví autobusová linka 61 v případě potřeby posílená, která pokračuje po své trase k bohunickému kampusu.

Výrazně hustší provoz než jindy je na židenickém nádraží, kde je k dispozici pro zastavení vlaků pět kolejí a kde zastaví vlak v ranní špičce častěji než jednou za tři minuty. Přesto i tady se zatím komplikace neobjevily. Lidé však odtud mají ztíženou dopravu kvůli uzavírce Zábrdovické ulice do centra, mohou však využít osobních vlaků na hlavní nádraží ve čtvrthodinovém intervalu.

Výluka potrvá rok, až do poloviny prosince 2019. Do té doby SŽDC za dvě miliardy zmodernizuje zabezpečovací zařízení a opraví mosty přes Křídlovickou a Hybešovu ulici, kvůli čemuž nemohou na hlavní nádraží vjet vlaky od Břeclavi, Slavkova a Vyškova.