Vysokoškoláci letos mohou mít obtíže najít si letní brigádu

Poptávka po brigádách podle odborníků stoupá, naopak nabídka je po pandemii koronaviru omezená. Odměny se pohybují na stejné úrovni jako loni. 

  • Foto

    ilustrační, CantStockPhoto

Podle majitele inzertního portálu NaBrigadu.cz Pavla Bláhovce mají vysokoškoláci vedle nekvalifikovaných prací umožňujících flexibilitu zájem především o placené letní stáže. Těch ale, stejně jako jiných nabídek, významně ubylo. "Počet nabízených brigád u nás klesl až o 40 procent," sdělil Bláhovec.

Sníženou nabídku vnímá i studentka Barbora Jágrová z JAMU. "Mám pocit, že zbyla hlavně odvětví jako úklid a call centra," okomentovala situaci.

"Registrujeme 20procentní pokles nabídek, navíc i samotná šance na získání brigády je nižší, jelikož se na trhu objevili pracovníci z odvětví, která byla silně ovlivněna výpadkem v tržbách, jako třeba služby," dodala Petra Šamánková z agentury Brněnská personalistika.

Kateřina Pavlíková z Ostravské univerzity ale výraznou změnu v rozsahu nabídek nezaznamenala, stejně jako Barbora Nešporová z Masarykovy univerzity v Brně. "Problém jsem neměla. Konkrétně jsem hledala brigádu v administrativě a takových nabídek bylo hodně," sdělila Nešporová.

V čem se ale oslovení studenti i agentury shodují, je stagnace finančního ohodnocení pohybujícího se okolo 120 korun na hodinu. "Předchozí roky se mzda vždy zvyšovala, letos je plat srovnatelný s loňskem, ale nijak se nesnižuje," sdělil František Jareš z agentury Student.

Podle vyjádření personálních agentur ze začátku června klesla meziročně nabídka zaměstnavatelů asi o 15 procent. Analytik Petr Pelc ze společnosti Cyrrus ale ČTK řekl, že trh práce je zasažený víc, než se na první pohled může zdát. "První měsíce šlo hlavně o pracovní místa na dohodu, nezaměstnanost se tedy zatím tolik neprojevila," řekl.

Potíže při hledání letní brigády ale ČTK potvrdili jen někteří vysokoškolští studenti oslovení v anketě. Další problémy neměli.

Zdroj: 
čtk