Cílem výstavy je prostřednictvím patnácti karikatur kreslíře Přemka Ponáhlého představit významné české vědkyně a současně upozornit především mladou generaci na jejich objevy, úspěchy, prvenství a přínos vědě. Mezi významnými vědkyněmi uvidíte např. originálně ztvárněnou Zdeňku Rábovou, Helenu Raškovou, Albínu Dratvovou, Miladu Paulovou, Ludmilu Eckertovou a další. V jistém ohledu výstava
vyžaduje po návštěvnících vlastní vklad či aktivitu. Je totiž koncipována tak, aby v ní nalezli správnou dvojici – vědkyni a její konkrétní přínos vědeckému světu.

„V dobách, kdy bylo vzdělání, kvalifikované profesní uplatnění a vědecká kariéra pro ženy něčím bezmála revolučním, se přesto našlo mnoho statečných průkopnic, které uspěly a dokázaly se nesmazatelně zapsat do rozvoje české a světové vědy,“ k tématu výstavy uvedla manažerka projektu České vědkyně paní Marta Dlouhá z Akademie věd ČR. 

Výběr jednotlivých vědkyň probíhal ve spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Výstava během celého roku putuje po ČR v knihovnách, školách, kulturních centrech apod., ale budou ji moci zhlédnout i návštěvníci v USA (Washington, Memphis, Las Vegas…), nebo Evropě (Drážďany). Uvedená výstava v MZK probíhá ve stejné době, jako prezentace díla a osobnosti ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové, jejímž ústředním tématem je postavení žen v justici či otázka, zda je legislativa genderově neutrální. Podzim v MZK se tak nese v duchu genderové rovnosti. Výstava České vědkyně končí 9. 11. během probíhajícího Týdne vědy a techniky AV 2020, do kterého se MZK taktéž zapojuje.