Třetina vajec, která se v tuzemsku zkonzumují, pochází z domácích chovů. V nich není tak velký tlak na počet snesených vajec jako v intenzivních chovech, šlechtitelé se proto zaměřují také na vzhled drůbeže nebo na atypickou barvu skořápky. Ta může být nejen bílá a hnědá, ale také modrá, zelená nebo tmavě hnědá. Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně se zaměřili právě na hodnocení atypicky zbarvené skořápky. Jeho cílem je vytvořit dosud neexistující barevnou škálu, podle které se budou moci řídit šlechtitelé plemen hybridů snášejících vejce s atypickou barvou skořápky, uvedla v tiskové zprávě mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Škála odstínů barev skořápky může být široká

Barva skořápky u takto šlechtěných hybridů, kteří vznikají křížením různých plemen, nemusí mít stejnou barvu vajec a škála odstínů může být velmi široká. „Ze zkušeností šlechtitelů špičkových nosných hybridů víme, že zákazník požaduje vyrovnanou, uniformní barvu skořápky. Barevná škála bude sloužit šlechtitelům při selekci na úrovni rodin, ale i jedinců na úrovni šlechtitelských chovů, aby mohli chovatelům a konzumentům zaručit jasně definovanou barvu skořápky vajec, která budou jejich nosnice snášet,“ uvedla Martina Lichovníková z Ústavu chovu a šlechtění zvířat.

Lidé upřednostňují vejce s tmavě žlutými žloutky

„Barevný vějíř pro hodnocení intenzity zabarvení skořápky je aktuálně sestavený pouze pro nosnice snášející standardní hnědá vejce, nelze ho tedy použít ani pro hybridy Darkshell šlechtěné na produkci vajec s tmavě hnědou skořápkou,“ upřesnila vědkyně. V současnosti existuje barevná škála pro identifikaci různých odstínů žloutků, která se běžně používá u chovatelů a slouží například k posouzení vlivu krmných aditiv na intenzitu zabarvení žloutků. „I u žloutků víme, že konzumenti preferují vejce s tmavě žlutými žloutky,“ doplnila.

Hybridní slepice snášejí méně zelených a tmavě hnědých vajec

Hybridi, kteří snáší vejce s především zelenou a tmavě hnědou barvou skořápky, mají nižší počet snesených vajec. „To může být pro domácnosti výhodou, jelikož stíhají vejce průběžně spotřebovávat. Na druhou stranu se jedná o exteriérově velice atraktivní nosnice i kohouty, ať už jde o jejich zabarvení přes modré, červeně žíhané nebo červeně žíhané s bílými letkami, tak v řadě případů se jedná o nosnice chocholaté. Tedy kromě pastvy pro oko se tito hybridi podílejí i na udržení biodiverzity v chovu kura domácího,“ popsala Lichovníková.

Nosnice a kohouti z Vysočiny putují do celého světa

Vědci z MENDELU při výzkumu spolupracují se šlechtitelskou firmou DOMINANT GENETIKA s. r. o. z Vysočiny. Ta se šlechtění atypických hybridů začala věnovat jako jedna z prvních na světě. Nosnice a kohouty od ní odebírají chovatelé po celém světě, vyváží je do více než 60 zemí světa, kromě Evropy také například do Kanady, USA, Mexika a Ekvádoru, ale i Ghany, Keni, Ugandy nebo Etiopie, na Filipíny, do Vietnamu, Saudské Arábie, Spojených Arabských Emirátů, Ázerbajdžánu, Kazachstánu nebo Iránu. Hybridy snášející vejce s atraktivní barvou skořápy dnes šlechtí i další světové firmy. „Hybridi snášející zelená nebo modrá vejce jsou ovšem originální v tom, že jako jediní mají na hlavě chocholku,“ dodala Tereza Pospíchalová.