Jména jako Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka určitě není třeba dál rozvádět. Ovšem v expozici Cestovatelských legend je toho k vidění mnohem víc. 

Nepřehlédnutelná v expozici je samozřejmě červená Tatra 805A slavné cestovatelské dvojice. Ale určitě zaujme také například obří hradba z cestovatelských kufrů Miroslava Stingla, jednoho z nejplodnějších spisovatelů mezi cestovateli. Ta je hned u vchodu do expozice a vzápětí zde narazíme na stěnu z knih tohoto slavného etnografa. Můžeme také obdivovat fotovýstavu ze Stinglových cest.

Milovníky africké fauny určitě potěší i expozice věnovaná zakladateli ZOO Dvůr Králové a velkému znalci Afriky Josefu Vágnerovi. Nejen fotografie a různé propriety, ale také vycpaná zvířata nám navodí atmosféru černého kontinentu téměř dokonale.

Další část je věnována dvojici Vladimír Sís a Josef Vaniš – příběhu cestovatelů, kteří už v padesátých letech minulého století působili v Tibetu. Zde dokumentovali mladičkého dalajlamu a nafotili senzační záběry tehdy ještě izolované a našemu světu docela neznámé „Střechy světa“.

Pokud jste festival Re:publika ještě nenavštívili, máte tak šanci učinit do neděle. O víkendu to bude určitě stát za to, protože je připraveno Grand finále této obří akce.