„Česká republika je vedle bohaté sítě hradů a zámků známá také neuvěřitelným počtem  rozhleden. Jen v Brně a okolí jich najdeme několik – v Komárově, na Ostré horce nebo na Kamenném vrchu. Nová rozhledna na Holedné se ale může pyšnit tím, že bude mezi těmi brněnskými nejvyšší,“ podotkla při slavnostním otevření rozhledny primátorka Markéta Vaňková.

Rozhlednu postavily Lesy města Brna, které spravují celou přilehlou oboru a lesníci se budou starat i o rozhlednu. „Na její vybudování jsme městským lesům uvolnili koncem loňského roku z rozpočtu osm milionů korun. Výroba konstrukce rozhledny a její následná stavba zabraly necelý rok. Nyní je rozhledna přístupná veřejnosti, a to ve stejném režimu jako celá obora Holedná, tedy celoročně a zdarma,“ doplnil náměstek primátorky Petr Hladík.

Nápad obohatit oboru Holednou o tuto atrakci se v prvním ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás umístil na bronzové příčce. V původním návrhu se přitom podle náměstka primátorky Tomáše Koláčného počítalo s dřevěnou, asi dvacetimetrovou rozhlednou. Při terénním průzkumu pomocí dronu se ale ukázalo, že by výšku rozhledny, kterou umožňuje dřevěná konstrukce, mohly v dohledné době přerůst okolní stromy. „Vybudovat rozhlednu s ocelovým skeletem ale znamenalo překročit finanční limity, kterými se participativní rozpočet řídí – maximální cena projektu tehdy byla stanovena
na 2,4 milionu korun. Nakonec se mi však podařilo prosadit, aby se rozhledna postavila nad rámec participativního rozpočtu a z prostředků Dáme na vás se vypsala pouze architektonická soutěž a zpracovala projektová dokumentace,“ popsal okolnosti vzniku rozhledny náměstek pro oblast participace Tomáš Koláčný. 

Rozhledna je nakonec vyrobená z ocele a má třináct pater. „Nahoru návštěvníci vystoupají po 208 schodech a na oboru a Brno shlédnou z plošiny ve výšce 34,32 m. Taková výška už je dostatečná na to, aby výhled na město i život v oboře neohrozily koruny stromů,“ konstatoval ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba.