Poklepáním základního kamene Centra dialogu začala dlouho plánovaná rekonstrukce Arnoldovy vily v Brně, která stojí v těsném sousedství vil Tugendhat a Löw-Beer. "Pro mě osobně je tohle neskutečný pocit. Hlavně jsem vděčný všem, kteří se do záchrany Arnoldovy vily zapojili. Je to snad už deset let, co jsme o ni začali usilovat, velké díky patří Miriam Kolářové. Když teď vidím, že všechna naše snaha a práce dalších desítek lidí měla smysl a začíná se opravdu opravovat, je to boží. Díky moc a těším se, až se v opravené vile společně potkáme," uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19. až 21. století. Probíhat zde bude výstavní, vzdělávací, badatelská i volnočasová a komunitní činnost.

"Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda zde bude vybudováno infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury," uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

V budově bude multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo co-workingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí, součástí prostoru bude i kavárna.

Na opravu vily se podařilo získat dotaci ve výši 38,5 milionu korun, celková investovaná suma dosáhne téměř 148 milionů korun. Výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci vyhrály společnosti Unistav Construction a SKR stav, které v minulosti pracovaly například na rekonstrukci sousední vily Tugendhat.

„Byla to sem ale dlouhá cesta, od vyřízení všech povolení po získání potřebných dotací. Právě jsme zahájili rekonstrukci, takže zhruba za dva roky už se tu sejdeme v opravených prostorách. Třeba na výstavě, workshopu v Centru dialogu, v kavárně nebo akci Meeting Brno a Kulturní centrum Josefa Arnolda. Nebo třeba jen při procházce zahradou vily. I tu plánujeme opravit a propojit se zahradou sousední Vila Löw-Beer v Brně,“ doplnil Hladík.

Veškeré práce na vile musí být hotové do března 2024, což bylo podmínkou pro čerpání dotace. Kromě samotné rekonstrukce vily a její proměny na Centrum dialogu je plánována revitalizace zahrady a její rozšíření o další pozemek. Zahrada bude propojena se sousední vilou Löw-Beer, díky čemuž vznikne nový průchod z Lužánek do Černých Polí.

Dům stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší. Vznikl pro stavitele Josefa Arnolda už v 60. letech 19. století. Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila vila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.