Nové zkušenosti a dovednosti si z dnešního výcviku v Rudickém propadání v Moravském krasu na Blanensku odnesli brněnští strážníci, kynologičtí záchranáři a pětice psů. Vyzkoušeli si, že společnými silami zvládnou najít a vyprostit zraněného a krvácejícího člověka z nepřístupného terénu.

Vytáhli ji z dvacetimetrové hloubky

Z temné díry na dně asi 20 metrů hluboké propasti se ozývá štěkot psa. „Je tu zraněná osoba, nemůže se pohnout,“ hlásí strážníkům z lezecké jednotky Městské policie v Brně kynolog. Dvojice policistů se vydává do temného prostoru, aby mladé ženě poskytli první pomoc. „Poté, co pes našel a označil zraněnou osobu, dostalo se jí ošetření a strážníci ji umístili na záchranářská nosítka. Jeden z kolegů se pak připoutal k nosítkům a za asistence ostatních strážníků vyzvedl zraněného na lanech zpět do bezpečí,“ vysvětlil instruktor pořádkové jednotky Karel Borovský.

Společně cvičili poprvé

Všechno šlo jako na drátkách. Strážníci přitom s odborníky z Kynologické záchranné jednotky (KZJ) ČR, jejichž psi jsou atestovaní pro hledání osob v sutinách, cvičili poprvé. Zvířata si vyzkoušela i práci ve výškách, připevněná postrojem k psovodovi. Scénář výcviku totiž postavil před jeho účastníky zachránit z nepřístupného terénu krvácejícího člověka, který spadl ze skály. Jediná cesta k němu vedla po skalní stěně, a slanit se tedy museli nejen strážníci, ale i kynologové se psy. Spustili je tam právě členové lezecké skupiny městské policie pomocí soustavy lan a kladek.

Trénink reálného zásahu je důležitý, říká kynoložka

„Rádi jsme využili možnosti společného cvičení s městskou policií, protože jakýkoliv trénink simulující reálný zásah s účastí dalších složek je velmi důležitý jak pro psovoda, tak především pro psa. Díky tomu jsou kynologické záchranné týmy dobře připraveny při pátrání po pohřešovaných osobách a nezaleknou se ani nestandardních situací,“ řekla kynoložka Danica Sekulová.

Spojili slaňování a vyhledání člověka

Cvičení bylo pro kynology unikátní i v tom, že mohli spojit trénink slaňování a vyhledání osoby. „Většinou mají psi tyto dvě části oddělené. Trénujeme slaňování z budov, méně často z přírodních útvarů. Nácvik pátrání v ploše pak nejčastěji probíhá v rozlehlých zalesněných terénech, kdy jsou psi schopní prohledat oblasti o rozloze desítek hektarů,“ dodala Sekulová.

Strážníci trénují práce ve výškách pravidelně

Brněnští strážníci z pořádkové jednotky trénují práce ve výškách pravidelně, mimo jiné právě v okolí Rudice. „K výcviku využívají také opuštěné městské budovy, tovární komíny nebo mostní konstrukce. Nabyté zkušenosti využívají především při slaňování k lidem, které v domácnostech uvěznily zdravotní potíže nebo náhlá indispozice. Takových případů řešíme jen v Brně asi osmdesát ročně,“ doplnil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.