Víkendový prolog dnes otevře 14. ročník festivalu Divadelní svět Brno. Na programu je první kompletní uvedení trilogie Čekárna Divadla X10. Trojice představení vznikla na motivy antifašisticky laděných knih Liona Feuchtwangera z 30. let minulého století. Dnes zájemci v Divadle Husa na provázku zhlédnou první dvě části, tedy inscenace Úspěch a Oppermannovi, v neděli pak závěrečný díl, tedy Vyhnanství.

Hlavní část festivalu začíná ve středu. Slavnostní zahájení obstará pod širým nebem na piazzettě Janáčkova divadla baletní soubor NdB 2. Choreografii nazvanou DNA připravili Uladzimir Ivanou a Markéta Pimek Habalová.

Celkem tvoří festivalovou nabídku více než 70 představení a dalších akcí, uvedl za pořadatele Petr Novák. Přijedou zahraniční umělci z Polska, Německa nebo Izraele i zástupci českých a moravských scén.

Významnou festivalovou událostí bude například taneční představení SYM-PHONIE MMXX německé choreografky Sashy Waltzové v Janáčkově divadle. „Na diváky čeká velká taneční inscenace s živou hudbou skladatele Georga Friedricha Haase s více než 20 tanečníky na scéně, která fascinujícím způsobem protíná tradici tanečního umění a orchestrální hudby v dokonalý celek,“ uvedl dramaturg Karel Littera.

Větší pozornost festival letos věnuje polskému režisérovi Jakubu Skrzywankovi. „Divákům představíme dvě unikátní inscenace Smrt Jana Pavla II. a ‚Spartakus. Láska za časů moru‘ v jeho režii, doplněné o výjimečný projekt Sexuální výchova z divadla ve Štětíně, kde je Jakub Skrzywanek uměleckým šéfem,“ uvedla šéfdramaturgyně festivalu Barbara Gregorová.

Smrt Jana Pavla II. je dokumentární inscenace vzniklá na základě deníků, životopisů i vzpomínek lidí doprovázejících papeže na jeho poslední cestě. Inscenace Spartakus popisuje zkušenosti mladých lidí menšinové sexuální orientace z polské společnosti a tamních psychiatrických ordinací. Program festivalu najdou zájemci na webu Divadelnisvet.cz.