Zákaz poslechu rádia v kabině řidiče platil v brněnské MHD jediný měsíc. Vedení dopravního podniku se rozhodlo jej odvolat, avšak řidič musí mít hlasitost nastavenou tak, aby neobtěžovala cestující, uvedla dnes po jednání vedení podniku s předsedy odborových organizací v tiskové zprávě mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Zákaz zvedl mezi řidiči vlnu nevole

Podnik k tomuto nečekanému kroku před měsícem sáhl, aniž jej konzultoval se zástupci odborů a zaměstnanců. Odůvodnil jej zvýšeným počtem nehod, jejichž viníkem jsou řidiči vozů MHD, a stížnostmi cestujících, které obtěžoval hlasitý poslech. Mezi zaměstnanci zvedl zákaz vlnu nevole. Po dvou týdnech povolilo vedení poslech alespoň na konečné.

Podnik se bude věnovat zvýšené nehodovosti i nadále

Zvýšené nehodovosti se však hodlá podnik věnovat nadále, bez ohledu na odvolaný zákaz. S Centrem dopravního výzkumu bude spolupracovat na studii, která se bude zabývat vlivem poslechu rádia na bezpečnost řízení. Jiné dopravní podniky k poslechu rádia přistupují různě a žádná studie zatím nepřinesla v této oblasti prokazatelnou souvislost mezi poslechem a nehodovostí. Zároveň se bude podnik zabývat nevhodným chováním řidičů vůči cestujícím.

Za bezpečnou jízdu nabídnou odměnu 10 tisíc korun

„Naší snahou jakožto zodpovědného dopravce je zajistit bezpečnost v brněnské městské hromadné dopravě. Současně chceme snížit nehodovost, a tím i výši škod, které na nás kvůli tomu dopadají,“ uvedl generální ředitel Miloš Havránek. Jednou z motivací jezdit obezřetněji, a tedy bezpečněji je i desetitisícová odměna, kterou dostane řidič, pokud od června do listopadu nebude mít nehodu. „Jsme si vědomi toho, že v Brně panuje nelehká dopravní situace, proto nechceme působit restriktivně, ale spíše jít cestou pozitivní motivace,“ uvedl dopravní ředitel Jan Seitl.