Desítky lidí si denně na nádraží v Blansku zkracují cestu přes služební přechod v kolejišti. Ve stanici totiž chybí bezbariérový přechod přes koleje. Cestující riskují a místo do podchodu vstupují na kolejiště. Situace je podle železničářů neudržitelná. Na místo přidali kamerový dohled. A na dění na blanenském nádraží se chystají víc dohlédnout policisté.

Přes koleje frčel i motorkář

Rizikových situací jsou v Blansku na nádraží každý den desítky. „Výpravčí nám denně hlásí i více než 150 případů, kdy lidé neoprávněně vstupují na služební přechod a tím do kolejiště. Jsme z toho nešťastní. Přes koleje aktuálně chodí nejen cestující, kteří si zde zkracují cestu na vlak, ale také lidé, kteří se chodí koupat do lomu nebo ti, kteří pracují na Starém Blansku. Se začátkem školního roku se k nim začnou přidávat i děti. Řešili jsme i případ, kdy tudy přejížděl motorkář a podobně,“ uvedl Jaroslav Tocháček ze Správy železnic.

Expres ve stovce nezabrzdí

„Stává se, že cestující brání odjezdu vlaku tím, že ve chvíli rozjezdu přecházejí v kolejišti. Navíc pokud ve stanici stojí vlak, při cestě v kolejišti přes něj neuvidí, že za ním souběžně projíždí expres. A ten ze stokilometrové rychlosti určitě neumí zastavit na místě. Následky pak bývají fatální,“ doplňuje Patrik Švec z brněnského oblastního ředitelství Správy železnic.

Každý rok se stane několik tragédií

V Blansku je každý rok několik případů s tragickými následky. „Naposledy tam byla sražena osoba letos 14. července,“ potvrdil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. A poslední incident se stal minulý týden, kdy projíždějící expres málem zachytil dvojici, které chtěly jít přes služební přechod. „Neštěstí zabránila jen pohotová reakce výpravčího,“ dodal Gavenda.

Incidenty v kolejišti řeší i policisté

„Letos jsme vyjížděli ke třem případům, které se týkaly pohybu osob v kolejišti. Dvě osoby byly nešťastnou náhodou sražené vlakem, v jednom případě došlo ke zranění, v tom druhém bohužel k úmrtí. Policisté vyjížděli také k osobě, která chtěla dobrovolně ukončit svůj život skokem pod vlak, čin ale nebyl dokonán,“ potvrdila mluvčí policie Lenka Petrželková. Policisté se chystají zopakovat kontrolní akci z minulého týdne, kdy v Blansku rozdávali tisícikorunové pokuty. A začátkem září budou na školách upozorňovat na nebezpečí, které hrozí dětem ve chvíli, kdy se pohybují u kolejiště se sluchátky na uších.

Nainstalují kameru i výstražné značky

Od vstupu do kolejiště by pak měla cestující odradit nově instalovaná kamera. Záznamy z ní bude vyhodnocovat Správa železnic. Přibude také další barevné zvýraznění a zřejmě také mechanické zábrany. A to nejen přímo u služebního přechodu, ale také poblíž výhybkového pole, kudy si cestu zkracují příchozí od autobusového nádraží. Hotovo by mělo být ještě před začátkem školního roku.

Plánují rekonstrukci nádraží

Správa železnic také do budoucna plánuje rekonstrukci nádraží v Blansku. Ta by měla zajistit bezbariérový přístup přes kolejiště i modernizaci všech objektů. Náklady se ale už nyní odhadují na více než sto milionů korun. Zatím se připravuje projekt. K modernizaci tak dojde nejdříve v řádu několika let.