Zastupitelé městské části Brno - Ivanovice chtějí odvolat místostarostu Liškutina (dříve ANO), který je ve vazbě

Podle starostky Jany Bohuňovské se zastupitelstvo uskuteční, i kdyby do té doby Liškutin sám poslal rezignaci. Městská část chce snížit počet místostarostů ze dvou na jednoho.

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Liškutin je s dalšími čtyřmi lidmi ve vazbě kvůli podezření na manipulaci zakázek na radnici Brno-střed, kde pracoval jako vedoucí odboru investic. Na postupu a svolání mimořádného zastupitelstva se podle Bohuňovské shodli všichni zastupitelé. "Na zastupitelstvu odvoláme pana Liškutina z funkce neuvolněného místostarosty. Uvidíme, jestli do té doby přijde jeho rezignace. Zastupitelstvo ale bude i tak, protože jsme se dohodli, že snížíme počet neuvolněných místostarostů ze současných dvou pouze na jednoho," uvedla starostka Jana Bohuňovská.

V Brně-Ivanovicích je sedm zastupitelů, koalici tvoří čtyři zastupitelé ODS s Liškutinem zvoleným za ANO. Hnutí ho ale kvůli kauze vyloučilo ze svých řad i s bývalým radním Brna-středu Jiřím Švachulou, který je stejně jako Liškutin ve vazbě kvůli podezření na manipulaci zakázek. Jednoho opozičního zastupitele má v Ivanovicích KDU-ČSL a druhého TOP 09.

Místní ANO navíc vyzvalo Liškutina nejen k rezignaci na místostarostu, ale také ke složení mandátu. Složit ho může pouze on sám, ze zákona mu mandát zaniká v případě pravomocného odsouzení k trestu vězení. Pokud by Liškutin mandát složil, novým zastupitelem se stane Olin Uvarov (ANO). Podle Bohuňovské by i v případě zisku mandátu pro Uvarova zůstal už jediným místostarostou Jaroslav Elzner (ODS). Snížení počtu místostarostů by nemělo mít vliv na chod radnice. "On byl stejně neuvolněný a neměl žádné přímé kompetence. A tady v městské části pracujeme všichni zastupitelé na věcech, které jsou potřeba," dodala Bohuňovská.