Židlochovice na Brněnsku dokončily studii na stavbu nové polikliniky a chtěly by ji, pokud to bude možné, v roce 2025 začít stavět. Nová budova má stát mezi hlavní silnicí od Brna a sídlištěm Družba. Město odhaduje, že za stavbu zaplatí 250 milionů korun. Potvrdil to starosta Jan Vitula (Vaše Židlochovice).

Za stávající polikliniku ve staré budově platí město nájem

Město se do velké investice pustilo kvůli tomu, že poliklinika je dosud v bývalé, staré budově okresního soudu na náměstí, která už nevyhovuje současným potřebám a je energeticky velmi náročná. Navíc zde město platí nájem, protože dům patří soukromému vlastníkovi.

Nové zázemí bude vyhovovat požadavkům lékařů

Město kvůli stavbě založilo společnost s ručením omezením, která bude mít stavbu na starosti. Při tvorbě studie pracovalo podle starosty s odborníky tak, aby nové zázemí maximálně vyhovovalo požadavkům lékařů.

Za dva roky bychom mohli stavět, řekl Vitula

„Teď je potřeba rozjet změnu územního plánu a když to dobře půjde, budeme příští rok dělat projekt pro stavební povolení a za dva roky bychom mohli stavět. Budeme to dělat bez dotace. Je to sice hodně peněz, ale máme to vymyšlené, jak to udělat,“ řekl Vitula. Zmínil však, že město bude případně čekat na nižší úrokové sazby, než jsou dnešní. Město si totiž bude část peněz půjčovat a současné sazby jsou podle starosty příliš vysoké.

Poliklinika je spádová pro okolní obce

Židlochovice mají pouze zhruba 3700 obyvatel, ale poliklinika je spádová pro řadu okolních obcí. Za některými lékaři jezdí pacienti i z velké dálky.