Zlatou medaili na MSV dostala 3D tiskárna i frézovací hlava

Šest exponátů z 32 přihlášených dnes na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dostalo zlatou medaili. Jsou mezi nimi i dva exponáty, které vznikly na vysokých školách.

  • Foto

    bvv.cz

Prvním je frézovací hlava nové generace Kraken, vyrábí ji Regionální technologický institut Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Dalším hybridní čerpací systém vyráběný Vysokým učením technickým v Brně. Oba exponáty dostaly zlatou medaili za inovaci komponenty ve strojírenství.

Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii získal válečkovací nástroj Superoll MAC výrobce Sugino Machine Limited, cenu za inovaci v automatizační technice získal výrobce KUKA AG za produkt ready2_spray, který umožňuje automatizaci lakovacích nebo nanášecích aplikací menším firmám.

Porota ocenila také inovaci výrobního stroje společnosti Desktop Metal s názvem Studio System. Toto zařízení pro 3D tisk z kovu v kancelářském prostředí umožňuje snížení nákladů i zjednodušení pracovního procesu.

Zlatou medaili za inovaci prokazatelně vzniklou ve smluvní spolupráci firem s výzkumnými organizacemi získal bezemisní bateriový miniexkavátor, stavební stroj vhodný do uzavřených prostor, který vyrábí společnost Bosch Rexroth.

Také v loňském roce porota ocenila šest exponátů, nominovaných jich bylo dvacet. Ocenění dostala například Technická univerzita v Liberci, Kovosvit MAS nebo brněnská strojírna Šmeral.