Na jižní Moravě začaly v uplynulých dnech žně i v severnější části kraje. Z obilovin zemědělci dosud sklidili nejvíce ozimého ječmene. Postupuje také sklizeň řepky, které sklidili 31 procent plochy, což je v porovnání s jinými kraji nejvíce. Jihomoravský kraj patří k regionům, kde žně začínají jako jedny z prvních a mají nejrychlejší průběh. Nyní je však na některých místech zpomalil vydatný déšť.

V Moravském Krumlově na Znojemsku začaly žně na začátku minulého týdne. "V sobotu jsme skončili kvůli dešti. Máme sklizenou řepku a tvrdou pšenici, ostatní komodity jsou asi v polovině. Zatím se na pole ale nedá vjet a úroda je vlhká. Nevíme zatím, jak dlouho žně potrvají, snad ve středu budeme pokračovat a ještě tak dva dny potřebujeme. Začali jsme také na podniku ve Velkých Bílovicích a Zaječí na Břeclavsku, ale také stojíme kvůli vodě. Tam potřebujeme ještě alespoň sedm dní," řekl Antonín Musil ze zemědělského družstva Rakšice.

Zemědělci z Olbramkostela na Znojemsku již mají sklizený ozimý ječmen a plánovali touhle dobou končit i s řepkou. "Zastavil nás déšť. Pokud vydrží dnešní počasí, tak do dvou dnů ji budeme mít hotovou a čeká nás pšenice, kterou máme na 290 hektarech. Začali jsme v sobotu, ale přišla bouřka. Zatím ještě není zralý ječmen jarní. Snad budeme mít hotové tak do 10. srpna, ale je to zpoždění, obvykle na konci července máme po žních," uvedl zemědělec Zdeněk Rechtik.

V Knínicích na Blanensku sklidili zemědělci minulý týden ozimý ječmen, který pěstují na 140 hektarech, výnos byl kolem sedmi tun. Teď je čeká pšenice. "Někde nám sice napršelo, ale neměl by to být velký problém. Sklizeň je letos zhruba ve stejnou dobu jako vždy, obvykle začínáme na přelomu července a srpna a do 15. máme hotovo," sdělil ředitel tamního Agrospolu Ladislav Menšík.

Podle pondělních čísel ministerstva zemědělství je na jižní Moravě už sklizeno 82 procent ozimého ječmene, 26 procent ozimé pšenice a devět procent pšenice jarní. Jarního ječmene dosud zemědělci sklidili necelých osm procent, žita necelých šest procent a řepky 31 procent. V uplynulém týdnu se sklizeň základních obilovin a řepky rozšířila do všech krajů republiky. V Jihomoravském kraji jsou po Zlínském žně nejrychlejší. Ani tam ale zatím vůbec nezačala sklizeň ovsa.

Odborníci z projektu Intersucho nyní neevidují v republice žádný stupeň sucha v povrchové vrstvě do 40 centimetrů. Intenzita sucha od 40 do 100 centimetrů zůstává i nadále v dobrém stavu. Počínající sucho pozorují odborníci například na Jesenicku, severním Pomoraví či Třinecku. Častější je velmi vysoká půdní vlhkost, která je podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na 51 stanic ve vrstvě do deseti centimetrů. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší nadále hlavně v nížinách na jižní a střední Moravě.

Přeháňky, místy i intenzivní, lze očekávat i v příštích dnech. "V dalších deseti dnech se předpokládají většinou celkové úhrny do 25 milimetrů, v místech se silnějšími bouřkami i více než 50 milimetrů. Teploty vzduchu se budou nejčastěji pohybovat mezi 25 až 30 stupni Celsia, na Moravě a v Polabí bude většinou tepleji než ve zbytku republiky. Vzhledem k očekávaným srážkám by měla půdní vlhkost do 40 centimetrů většinou odpovídat svým dlouhodobým hodnotám nebo být i vyšší. V hlubších vrstvách bude převládat i za deset dnů slabé sucho na východě republiky," uvedli odborníci.