Největší tuzemský festival spojující víno, historii a hudbu se kvapem blíží. Znojemské historické vinobraní se letos odehraje 8. až 10. září. Letošní ročník je ve znamení tří zásadních novinek. V roli královny Elišky Přemyslovny se poprvé představí herečka Marta Dancingerová. Znojemská rodačka nyní září v titulní roli televizního seriálu Zlatá labuť. Po více jak 30 letech pak předá Václav Beran pomyslné režisérské žezlo Šárce Charvátové, kterou návštěvníci dosud znali právě jako královnu historického průvodu. A třetí novinkou je show provazochodců v historickém programu. Pořadatelé vinobraní to oznámili na svých webových stránkách.

Historický průvod mění režiséra: letos ho povede dosavadní královna

Nejdůležitější součástí Znojemského historického vinobraní je bezpochyby průvod krále Jana Lucemburského, který více jak třicet let vedl režisér Václav Beran. Do historie festivalu se zapíše právě letošní ročník, kdy předá své režisérské žezlo Šárce Charvátové, dosavadní představitelce královny Elišky Přemyslovny.

Elišku Přemyslovnu si zahraje znojemská rodačka

A protože se Charvátová chopí režisérské taktovky, objeví se po boku krále v podání herce Mirka Hraběte nová královna. Na královský trůn tak usedne Marta Dancingerová. Populární herečka vystudovala brněnskou konzervatoř a později činoherní herectví na DAMU. Prošla několika angažmá v pražském Švandově divadle, v Divadle Disk nebo v Činoherním klubu. V roce 2021 ztvárnila jednu z hlavních rolí seriálu České televize Kukačky. A nyní hraje hlavní postavu prodavačky Báry Veselé v retro seriálu TV Nova Zlatá labuť.

Provazochodci přejdou Jámu mezi kostelem a rotundou

Třetí novinka patří do historického programu. „Před zraky návštěvníků přejdou profesionální provazochodci prostor zvaný Jáma mezi kostelem svatého Mikuláše a rotundou svaté Kateřiny v délce bezmála 120 metrů. Je to další programový bod, který bude pro návštěvníky opravdu unikátní! Vedle rytířských turnajů a ohňových show to bude další adrenalinový zážitek,“ představil novinku ředitel pořadatelské Znojemské Besedy František Koudela.

Královská družina doveze pamětní mince

Nedílnou součástí znojemského vinobraní jsou také zlaté a stříbrné pamětní mince, které do města veze královská družina. Jejich motiv letos připomene 300 let od korunovace krále Karla VI., který cestou z korunovační ceremonie navštívil Znojmo. Právě tato návštěva se zapsala mezi významné historické události města.

Skvělá vína ochutnají lidé u rotundy svaté Kateřiny

Během vinobraní narazí návštěvníci na víno různých výrobců, druhů a odrůd. Znalcům jiskřivého moku je určena největší vinařská scéna u rotundy svaté Kateřiny. „Budou zde poprvé připravena vína originální certifikace VOC Znojmo, která prošla srpnovou hodnotící komisí. A nepřijdou ani o vzorky starších ročníků. Aby byla degustace co nejpestřejší, doplní je další vína z celé Znojemské vinařské podoblasti. Nabídku rozšíří odrůdy vín bílých, růžových, červených i sektů, včetně polosladkých a sladkých vín,“ sdělil František Koudela.

Okoštujte Víno všemi smysly

Ochutnávka proběhne formou pochůzkové degustace. V areálu znojemského hradu pak čeká zájemce další vinařsky zaměřená scéna, která zprostředkuje Víno všemi smysly. „Půjde o poznávání odrůd typických pro Znojemsko, kterými jsou Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Nejúspěšnější degustátoři získají titul Znalec znojemských vín a jako odměnu si odnesou degustační vzorek vín VOC Znojmo,“ dodal Koudela.