Kraj rozdělí posledních 50 milionů na výměnu kotlů, pokryje to asi 300 žádostí

  • Foto

    redakce (MOŠ archiv)

Jihomoravskému kraji zbývá pro občany 50 milionů korun na výměnu starých kotlů. Zájemci se mohou hlásit do konce srpna. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

V rámci aktuální výzvy, která byla vyhlášena začátkem července, chce kraj rozdělit mezi 800 domácností téměř 122 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit až do konce srpna, kdy dotační titul končí. Je možné takto získat dotace na tepelná čerpadla, ale i na kotle na biomasu, a to jak na automatické, tak na ty s ručním podáváním. Řadí se sem i kotle na dřevo.

„Ve hře je výměna kotlů za přibližně 50 milionů korun. Do této chvíle jsme přijali na 500 žádostí, takže podle našich odhadů nám zbývají prostředky na dalších přibližně 300 žádostí, které můžeme finančně pokrýt. V rámci této výzvy je možné získat dotace i na kotle na dřevo, což je levnější alternativa topiva vzhledem k současným cenám energií,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Podle mluvčí kraje stačí, když zájemci do 31. srpna 2022 pošlou elektronickou verzi žádosti a následně verzi tištěnou. Krajská výzva pro domácnosti byla vyhlášena 6. června 2022, příjem žádostí kraj zahájil 11. července a stále probíhá. Finanční alokace výzvy je 121,7 milionu korun. Pro domácnost žadatele musí platit, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 korun. Podrobné informace k dotačnímu programu najdou zájemci na stránkách Jihomoravského kraje.