Půdní sucho, které se v posledních dnech rozšířilo na celém území Česka, má neblahý vliv na vývoj vinné révy na jihu Moravy. Dlouhé období bez srážek působí vadnutí keřů v některých částech kraje, řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Vinohradnický manažer společnosti Bohemia Sekt Petr Ptáček upozornil, že rostliny při nedostatku vláhy zpomalují růst.

„Sucho nejvíce postihuje mladé výsadby s mělkým kořenovým systémem, které jsou citlivější na výkyvy počasí. Velký vliv má rovněž na plodící vinice. Když kořeny v 50 až 70 centimetrech hloubky nenajdou vláhu, rostlina raději zpomalí růst a investuje energii do záchrany listové plochy. To se později odrazí v nižší cukernatosti hroznů i menším výnosu,“ upozornil Ptáček.

Podle aktuálních údajů projektu Intersucho panuje extrémní sucho na pětině území Česka

Martin Půček potvrdil, že na některých místech na jihu Moravy réva vadne. „Sucho je natolik významné, že ovlivňuje i starší keře s hlubším kořenovým systémem, na mladou výsadbu ale dopadá dvakrát hůř,“ poznamenal.

Ač se řada vinařů snaží udržet vodu v půdě například vysazováním hlubokokořenících směsí mezi řádky vinohradu, v současné situaci je jediným řešením závlahový systém.

„Díky tomu, že lze na závlahu získat dotace, se každý rok vybuduje závlahový systém na přibližně 100 hektarech vinohradů. Z celkové plochy přibližně 17.000 hektarů vinohradů v Česku je pod kapkovou závlahou přibližně 3000 hektarů, což je kvalifikovaný odhad,“ dodal Půček.

Situace se má ještě zhoršovat do konce týdne a až potom je pravděpodobnost, že by se mohla zlepšit. Meteorologové na příští týden sice avizují ochlazení, významnější množství srážek ale v předpovědích zatím není.