Slavnostní osvětlení ulic v centru Brna funguje podle představitelů města od roku 1959, za tu dobu bylo několikrát opravováno, a to i za cenu ztráty původního charakteru. Poslední větší renovace proběhla před 15 lety, další by byla s ohledem na celkovou designovou i technologickou zastaralost zařízení již nehospodárná.

Návrh nových girland za 5,5 milionu korun vzešel z otevřené dvoufázové designérské projektové soutěže. „Počátkem letošního března pak byl jako nejlepší vyhodnocen projekt společnosti VISUALOVE,“ připomněl radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Celkem vzniklo pro pět ulic 36 girland tvořených 810 světelnými trubicemi. Jejich výroba a kompletace trvala čtyři měsíce, jejich zavěšování měsíc.

„Použita byla nejmodernější technologie digitálních LED diod, která umožňuje řídit zvlášť každý pixel, jichž je celkem 38 800. Girlandy nemusí svítit pouze staticky, ale umožňují také pohyblivé animace. Kromě šroubovice DNA nebo vizualizace nejslavnější Sinfonietty můžeme pro slavnostní příležitosti zobrazit různé barvy nebo například vlající vlajky,“ upřesnil zakladatel studia VISUALOVE Jan Machát.

„Vybrané řešení nejzdařileji ztvárňuje identitu Brna. Jeho základním výrazovým prvkem je jednoduchá linie vycházející z jednotného vizuálního stylu města. Z jednotlivých svislých světelných trubic pak mohou být tvořeny různé motivy odkazující na významné osobnosti nebo události v historii a životě Brna,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Nová podoba girland je podle ní navržena s ohledem na aktuální technické trendy, moderní technologie, jednoduchost oprav a údržby a samozřejmě také na energetickou nenáročnost. „Výhodou digitálních RGB LED diod totiž je, že lze regulovat jejich spotřebu. Základní režim svícení pojede na 40 procent výkonu a některé animace mohou mít spotřebu dokonce pouze třetinovou,“ doplnila primátorka.

První krátkou ukázku toho, co nové slavnostní osvětlení umí, mohli vidět návštěvníci festivalu Brněnský sedmnáctý. Poté se girlandy přepnuly do režimu zobrazujícího až do půlnoci národní trikoloru.

V následujících dnech si pak mohli lidé prohlédnout další různé varianty nasvětlení. „Na Kobližné bude vizualizována Sinfonietta, jedna z nejznámějších orchestrálních skladeb Leoše Janáčka, vyobrazení DNA na Běhounské připomene odkaz Gregora Johanna Mendela. Česká a Masarykova budou svítit v motivech loga města Brna. Tento režim bude fungovat do 25. listopadu, kdy se v rámci zahájení Brněnských Vánoc změní na zobrazování padajících vloček,“ vypočítal náměstek primátorky René Černý (ANO).

Osvětlení zatím není ve Středově ulici, kde budou stavbaři až do konce roku napojovat horkovod a kanalizaci. Teprve pak bude možné najet s plošinou a světla nainstalovat.

„Na závěr také dokončíme dálkové propojení všech girland s centrálním dispečinkem, odkud se řídí i veškeré veřejné a slavnostní osvětlení města Brna. To nám umožní nejen průběžně sledovat a vyhodnocovat funkčnost systému, ale také měnit světelné režimy podle různých scénářů,“ vysvětlil ekonomický ředitel Technických sítí Brno Miroslav Sečkář.