Soud poslal v kauze přidělování bytů v Brně do vazby prvního obviněného

  • Foto: MOŠ

    Advokát Pavel Hála při příchodu k soudu

Městský soud v Brně dnes poslal v kauze manipulace s byty na radnici Brno-střed do vazby prvního z osmi obviněných. Týká se to jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinky. Novinářům to řekl jeho obhájce Pavel Hála. Nyní soud rozhoduje o vazbě druhého obviněného, politika ODS Otakara Bradáče. Zbylých šest obviněných je na svobodě. Policie provedla 28 domovních prohlídek a vyslechla 30 lidí.

Hála uvedl, že soud rozhodl o vazbě jeho klienta kvůli tomu, aby trestná činnost nepokračovala. Červinka podle Hály čelí obvinění z manipulace s byty v sedmi případech se škodou stovky tisíc korun. "Klient chce tomuto trestnímu řízení čelit, nehodlá nic skrývat. Přistupuje k tomu otevřeně. Usiluje o status spolupracujícího obviněného," řekl Hála. Policie podle něj bude nejspíš muset hledat důkazy na radnici.

Kromě Bradáče a Červinky jsou mezi stíhanými zastupitel hnutí ANO v Brně-Černovicích Radim Suchánek, který pracoval na Správě nemovitostí Brna-středu, tajemník ho dnes ale přeřadil jinam. Dalšími jsou Červinkova společnice Eva Vágnerová a dále Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath, kteří jsou podle ČT spjati s brněnským realitním trhem.

Policisté se zajímali o radnici Brno-střed už v minulosti. V roce 2019 vyplula na povrch takzvaná kauza Stoka. Policisté tehdy odhalili organizovanou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé. Skupina ovlivňovala veřejné zakázky na radnici. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší v podobě 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

Aktualizováno v 15:02 - Městský soud v Brně poslal do vazby i druhého z osmi obviněných v kauze manipulace městských bytů na radnici Brno-střed Otakara Bradáče (ODS). Novinářům to potvrdila státní zástupkyně Petra Lastovecká. 

Zdroj: 
čtk