Téměř čtvrtinový nárůst zájmu o studium letos zaznamenala Fakulta stavební Vysokého učení technického. Počet zaplacených přihlášek do bakalářských programů se totiž fakultě povedlo navýšit o 22 procent, informovala zpravodajský portál BRŇAN univerzita.
Škole nahrává demografie, na univerzity se letos mohlo hlásit o 6,9 procenta lidí víc. Fakulta toto číslo ale výrazně převýšila. Její vedení si to vysvětluje tím, že se už několik let snaží stavařinu prezentovat jako obor, ve kterém se ve velkém uplatňují moderní technologie, a zapojují firmy, které studentům ukazují, jak to chodí v pracovní realitě.
Zájem o jednotlivé stavební programy je rovnoměrný
„Před několika lety nám došlo, že bojujeme se špatným obrazem oboru. Když se řekne stavařina, lidé si často vybaví holínky, bláto, brzké vstávání a práci daleko od domova. My jim ale ukazujeme svět plný moderních technologií, atraktivních materiálů, pokročilého modelování, vynálezů, nasazování robotických řešení a třeba i 3D tisku, díky kterému už je možné vytvářet celé stavby,“ uvedl děkan fakulty Rostislav Drochytka.
Předností všeho je, že studenti už na fakultě vědí, jak to bude vypadat v pozdější práci
Škola v posledních letech navázala několik důležitých partnerství s firmami, jejichž zástupci přijíždí pravidelně přednášet – například o tom, jak naceňovat stavební zakázky, že přístup k projektu je jiný v případě rodinného domu a jiný při budování logistického areálu nebo kancelářského parku, o tom, co obnáší facility management, nebo o tom, jak stavební firmy drží krok s rychlým technologickým vývojem.
„Ne každý náš absolvent pracuje jako čistokrevný stavař. Někdo se může stát manažerem v developmentu, jiný hlídá energetiku budov nebo vyvíjí moderní materiály, další se zaměří na facility management nebo realitní trh. To vše se snažíme zohledňovat,“ dodal Drochytka a připomněl, že velké téma dneška je snižování energetické náročnosti budov a zohledňování udržitelnosti stavařiny.