Zajímavý pohled na to, jak Češi vnímají státní svátek Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který slavíme 5. července, přinášejí výsledky nového průzkumu veřejného mínění. Přestože je Česká republika považována za jednu z nejméně nábožensky založených zemí v Evropě, má tento svátek pro většinu veřejnosti stále hluboký a aktuální význam.
Průzkum na reprezentativním vzorku dospělých Čechů odhalil, jak lidé vnímají význam svátku i osobnosti Cyrila a Metoděje. Povědomí o těchto klíčových postavách našich dějin je překvapivě vysoké, ačkoliv se liší v detailech napříč generacemi i úrovní vzdělání.
Většina Čechů spojuje svátek Cyrila a Metoděje především s příchodem křesťanství na naše území. Téměř 70 % dotázaných vnímá 5. červenec jako připomínku chvíle, kdy k nám přišla víra a s ní i nový kulturní směr. Více než polovina lidí (55,5 %) si zároveň vybavuje i to, že bratři ze Soluně přinesli písmo pro slovanské národy. Téměř každý druhý Čech (45,3 %) pak vnímá svátek jako den, kdy si připomínáme dva výjimečné misionáře, kteří změnili běh našich dějin – nejen duchovně, ale i společensky. Jen 7,2 % respondentů nevědělo, co tento svátek znamená.
Je oslava stále aktuální i pro současnou společnost? Převážná část oslovených si myslí, že má hlubší význam i dnes, liší se však důrazem na obsah svátku. 43,4 % dotázaných ho chápe jako oslavu křesťanských hodnot, zatímco 46,6 % v něm vidí především poctu vzdělanosti, jazyku a kulturním kořenům (34,6% vyzdvihuje vzdělanost, 12% respondentů písmo). Pouhých 4,3 % respondentů si myslí, že je oslava neaktuální a obsah již vyčpělý.
Hlavní odkaz Cyrila a Metoděje
Zajímavé zjištění přinesla také otázka, co Češi považují za hlavní odkaz Cyrila a Metoděje. Nejčastější odpověď zněla: šíření víry a duchovních hodnot. Tuto volbu označilo 62,1 % respondentů. Dalších 28,2 % dotázaných uvádí, že jejich vizí bylo vytvořit písmo, aby lidé mohli číst a psát v rodném jazyce. 8,7 % respondentů nevědělo. Je tedy zřejmé, že bratři ze Soluně i po více než tisíci letech zůstávají pro českou veřejnost silným symbolem.
Výzkum, který je součástí iniciativy Věří celé Česko, vznikl s cílem lépe porozumět tomu, jak Češi vnímají víru, duchovní témata a postavy, jako jsou např. Cyril a Metoděj, sv. Václav nebo mistr Jan Hus
Nezjišťuje jen vztah ke křesťanství a dalším, ale zaměřuje se na to, jaké hodnoty lidé považují za důležité, co pro ně znamená víra v širším slova smyslu a jakou roli hrají duchovní a kulturní tradice v každodenním životě.
Výsledky týkající se víry, spirituality, přesvědčení a pohledu na křesťanství budou zveřejněny 28. září 2025 – na svátek sv. Václava. Už nyní ale výzkum ukazuje, že duchovní témata jsou pro většinu české společnosti aktuální – ať už v prostředí náboženských komunit, nebo v osobní, symbolické či kulturní rovině mimo tradiční církevní rámce.
*Sběr dat v první etapě probíhal od dubna do června 2025 na reprezentativním vzorku 1 647 respondentů ze všech krajů České republiky, vybraných kvótním způsobem. Metodologie výzkumu vychází z kvantitativního přístupu a byla postavena na dotazníkovém šetření formou osobního rozhovoru (face-to-face) mezi tazatelem a respondentem, s využitím techniky CAPI (elektronický dotazník). Díky kombinaci dostatečně velkého vzorku, jeho struktury a organizace sběru dat lze výsledky považovat za vysoce spolehlivé a reprezentativní. Data byla vyhodnocena společností AUGUR Consulting s.r.o.