Týká se to všech pěti sledovaných koupališť, a to Rokle, Rakovce, Kozí horky, Osady i Sokolského koupaliště. Vedoucí odboru hygieny obecné a komunální jihomoravské hygienické stanice Miroslav Staněk řekl, že hygienici nemuseli sáhnout k zákazu koupání v kraji několik let.

Současnou situaci podle něj zapříčinil brzký nástup teplého počasí. V ostatních přírodních koupalištích v kraji se koupat lze, zhoršená jakost vody je jen ve Vémyslicích na Znojemsku.

V Brněnské přehradě se letos každý týden postupně zhoršovala kvalita vody. "Narůstaly počty buněk sinic a dalších parametrů. Výrazně narostl takzvaný vodní květ. To je stav, že se sinice objevují bezprostředně u hladiny a vytváří, pokud nefouká vítr, souvislou vrstvu na hladině," uvedl Staněk.

Podle něj to může zejména pro děti a starší lidi znamenat zdravotní problémy. "Přicházejí do přímého kontaktu se sinicemi, které mohou vytvářet toxiny. Lidé tak mohou mít zdravotní komplikace jako zarudnutí kůže, záněty spojivek nebo po pozření vody nelze vyloučit střevní a žaludeční potíže i teploty," vyjmenoval Staněk.

Hygienici nemuseli řadu let koupání v kraji zakazovat. "Letos je ale souhra více faktorů. Léto nastoupilo mimořádně brzy, až o čtyři pět týdnů dříve, a celá příroda se urychlila. Na jižní Moravě jsou také minimální srážky, které by tu vodní nádrž propláchly. To jsou nejpříznivější podmínky pro rozvoj sinic," dodal Staněk. Zlepšení situace neočekává s ohledem na předpověď počasí minimálně dva týdny. Podle něj je možné, že vodohospodáři a Povodí Moravy zváží některá opatření ke zlepšení situace, zlepšit se voda může postupem času i vlivem počasí.