Podezření na týrání dítěte se jako červená nit táhne případem sedmapadesátiletého muže z Brněnska, který chtěl do péče svou devítiletou vnučku. Podle něj ji její matka zanedbávala a bylo podezření i na týrání a nepřiměřené fyzické tresty. To se však podle policie nepotvrdilo. Děda naopak už řadu měsíců čelí u Městského soudu v Brně obžalobě z poškozování cizích práv a ohrožení výchovy dítěte, protože usiloval o svěření děvčátka do své výchovy. A výpověď školačky na policii svědčí o tom, že chtěla jít k dědečkovi právě proto, že ji matka údajně bila, kopala do břicha, tahala za vlasy a sprostě jí nadávala.

Podle obžaloby vnučku zmanipuloval

Obžalovaný podle státní zástupkyně vnučku zmanipuloval a naváděl ji proti vlastní dceři. „Sděloval jí nepravdivé a negativní informace o její matce. Nepřiměřeně vnučku zatahoval do úředních záležitostí a pouštěl jí nahrávky z jednání se sociální pracovnicí,“ tvrdí žalobkyně.

Matka ji údajně fyzicky trestala

Školačka skončila předloni v létě 2021 v krizovém centru, protože se nechtěla vrátit k matce. „Ona je na mě zlá. Křičela na mě, tahá mě za vlasy a shazuje mě na zem. Potom mě kope někdy do břicha a někdy mezi nohy. Nechává mě na balkoně, dala mně na zadek a bouchla mě sušákem. Anebo mě i chytla za krk,“ uvedla dívenka do policejního protokolu.

Bouchala mě do břicha sušákem, vypověděla školačka

Úryvky ze spisu zazněly i u soudu. „Mamka měla večer práci a já jsem pověsila prádlo. A druhý den ráno, když se tam mamka přišla podívat, tak říkala, že jsem to pověsila špatně a pak mě shodila na zem za vlasy a začala mě do břicha bouchat tím sušákem. A pak mi říkala, ať posbírám všechno prádlo a mně to nešlo rychle, tak mě tahala za vlasy na balkon a tam mě nechala v zimě,“ popisovala chování matky školačka.

Měla znaky syndromu týraného dítěte

Poměry v rodině včetně podezření na týrání řešil i pohořelický OSPOD. Spolupráci s ním označila vedoucí krizového centra, kde dívenka strávila víc než pět měsíců, za velmi nestandardní. „OSPOD totiž od začátku uváděl jako důvod pobytu v krizovém centru manipulaci dědečka. To se nám tak ale vůbec nejevilo, protože školačka u nás byla kvůli podezření na týrání matkou. A měla spíš znaky syndromu dítěte týraného rodičem,“ potvrdila u soudu vedoucí krizového centra.

Vedoucí krizového centra nalomila znalecký posudek psycholožky

Ta jako vystudovaná pedagožka označila školačkou popsané fyzické trestání matkou za nepřiměřené. Podle ní bylo chování dívky věrohodné, protože konkrétně popsala, jak ji matka fyzicky trestá. „Její výpověď byla konzistentní a chovala se úplně jinak než zmanipulované děti,“ řekla svědkyně. A nalomila tak znalecký posudek psycholožky, který byl klíčový pro podání obžaloby na dědu školačky. Znalkyně v něm totiž uvedla, že obžalovaný vnučku zmanipuloval a navedl proti vlastní dceři. Muž se však hájí, že nic špatného neudělal a obžalobu označil za vykonstruovanou.