Policisté na jižní Moravě za posledních 24 hodin odhalili 115 běženců ze Sýrie. Z toho 70 migrantů cestovalo před půlnocí v nákladním automobilu přes bývalý hraniční přechod Lanžhot-Stará cesta, uvedli policisté dnes na sociální síti X. Řidič podle mluvčího policie Pavla Švába ignoroval výzvu k zastavení, vůz odstavil opodál a z místa utekl do přilehlého lesa. Policisté po něm pátrali. Kvůli zvýšenému počtu migrantů zavedla Česká republika na hranicích se Slovenskem před týdnem namátkové kontroly.

Přes sto běženců zadrželi i v úterý večer a ve středu

O obdobném počtu zajištěných migrantů za posledních 24 hodin policisté na jihu Moravy informovali ve středu, kdy například ráno u Lanžhota na Břeclavsku na D2 odhalili dodávku se 41 migranty ze Sýrie, které vrátili na Slovensko. Šlo převážně o muže, mezi běženci byly ale i ženy a děti. Převaděče – cizince policisté zadrželi. V úterý večer v Hodoníně při kontrole dodávky zajistili 23 migrantů v nákladovém prostoru.

Kontroly začaly 4. října

Namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem zavedla Česká republika 4. října. A vláda je ve středu prodloužila do 2. listopadu. Jen o víkendu policie na celé hranici se Slovenskem odhalila 112 běženců a zajistila 12 převaděčů. Počty zajištěných běženců jsou nyní ale stále nižší oproti loňskému podzimu, kdy vrcholila migrační vlna. Vláda tehdy kvůli rostoucímu počtu běženců zavedla dočasné kontroly na hranicích, kde policisté jen na jihu Moravy zpočátku zajistili běžně i více než 100 migrantů denně. Počty se postupně snižovaly, kontroly skončily začátkem února.