Policie dosud nezjistila totožnost všech obětí čtvrtečního požáru obytných stavebních buněk v Plotní ulici v Brně, proto v této souvislosti žádá o pomoc i veřejnost. Shromažďuje podklady a důkazy. Příčinu požáru vyšetřovatelé stále zjišťují, řekl dnes policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie také hledá svědka, který místem procházel. Při požáru zemřelo osm lidí, zřejmě bez domova. Lokalita je oblíbeným místem lidí bez domova, lze v ní najít mnoho zákoutí a prostor, o které se nikdo nestará.

Shromažďují podklady a důkazy

„Shromažďujeme veškeré poklady, důkazy, kamerové záznamy, a to z městského kamerového dohledového systému, kolizních kamer z autobusů, ze zastávek, i od soukromníků,“ popsal policejní práci Šváb. Uvedl, že je to poměrně náročné, ještě náročnější bude záznamy pečlivě projít.

Zemřelo šest mužů a dvě ženy

Při požáru zemřelo podle policie šest mužů a dvě ženy. „Probíhají soudní identifikační pitvy,“ upřesnil mluvčí. Dodal, že pravděpodobně je známá totožnost jedné ženy. V této souvislosti policie vyzývá veřejnost, aby se v případě, že má informace, kdo v objektu osudnou noc přebýval, obrátila na linku 158 nebo přímo na komárovské obvodní oddělení.

Hledají svědka, který šel kolem místa neštěstí

Policie také hledá svědka, který místem procházel. „Kriminalisté při analýze kamerových záznamů narazili na muže, který v kritickou dobu procházel kolem místa čtvrteční tragédie a mohl si něčeho podezřelého povšimnout. Policistům by tak mohl poskytnout cenné svědectví. Máte-li informace k jeho totožnosti, uvítáme je na lince 158,“ uvedl Šváb.

Bezdomovci vnikli do objektu nelegálně

Podle předběžných výsledků ohledání vnikli lidé do objektu určeného k demolici neoprávněně, uvedla už dříve na twitteru policie. Příčinu požáru vyšetřovatelé zjišťují. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška krátce po tragédii řekl, že škoda na objektu nevznikla, protože je určený k demolici. Zjišťovat se ale podle něj bude ještě výše škody, kterou požár zanechal na čtyřech poblíž zaparkovaných vozech. Dnes dopoledne ještě známa nebyla.

Hořet začalo po druhé hodině v noci

Požár soustavy 12 obytných stavebních buněk v Plotní ulici vypukl ve čtvrtek po 2. hodině v noci a hasiči jej zlikvidovali po necelých pěti hodinách. Poté následovalo vyšetřování příčin tragédie. Činnost vyšetřovatelé na místě ukončili ve čtvrtek odpoledne. Počtem obětí šlo o čtvrtý nejtragičtější požár v tuzemsku od roku 1990.

Sestavu buněk nikdo nepoužíval

Buňky nikdo nepoužíval a na místě stály dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou. Do budoucna se má lokalita podle brněnského magistrátu proměnit, v plánu je tam výstavba Jižní čtvrti, a to v souvislosti s novým vlakovým nádražím. Před třemi lety se opodál stala obdobná tragédie, při požáru železničního vagonu tam uhořeli čtyři lidé. Vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna bezdomovců. Příčinou byla pravděpodobně nedbalost při používání topidla.