Policisté našli v jednom z kamionů odstavených u brněnského letiště devět běženců, pocházeli z Eritreje a Etiopie. Nyní zjišťují, jestli jim s překonáním hranic nepomáhal převaděč. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí David Chaloupka.

Z návěsu kamionu se ozýval podivný hluk

Cizinečtí policisté vyjeli ke skladům u brněnského letiště ve Slatině ve středu odpoledne. „Z nákladního prostoru jednoho z odstavených kamionů se totiž ozýval podivný hluk. Policisté společně s celníky tak podezřelý návěs otevřeli a zkontrolovali. Zjistili, že ze Slovenska k nám v něm nelegálně přicestovalo devět cizinců,“ uvedl mluvčí.

Migranti byli z Eritreje a Etiopie

Podobné záchyty běženců nejsou neobvyklé, v tomto případě však byla zvláštností státní příslušnost migrantů. „Ti totiž pocházeli z Eritreje a Etiopie. Jednoduché pak nebylo ani sehnat tlumočníka do amharského jazyka, kterým zajištění cizinci hovoří,“ uvedl mluvčí. V případě záchytů na jihu Moravy jde v naprosté většině o běžence ze Sýrie.

Pomáhal jim převaděč?

Tlumočníka policisté potřebovali, aby s běženci mohli zahájit řízení o správním vyhoštění. Nyní zjišťují, jestli jim s překonáním hranic nepomáhal také nějaký převaděč.