Navigace pro traktory se na přelomu července a srpna staly terčem zlodějských výprav čtveřice Rumunů. Kradli je na jižní Moravě a pak lup za necelé dva miliony korun postupně vyvezli do své vlasti, kde je prodali za pakatel. Policisté je pochytali a soudce je poslal do vazby. Za krádež jim hrozí tresty od pěti do osmi let vězení, informoval na webu jihomoravských policistů jejich mluvčí Pavel Šváb.

Dva cizinci kradli na jihu Moravy opakovaně

Dva z kvarteta zlodějů zamířili krást na jižní Moravu dokonce opakovaně. „Ve dvou areálech jedné z firem nejdříve na konci července odcizili bez použití násilí 22 monitorů. Ty pak prodali v Rumunsku za zlomek ceny,“ upřesnil Pavel Šváb.

Místa si tipovali s pomocí mapových navigací

I tak jim to přišlo jako dobrý výdělek a rozhodli se loupeživou výpravu ještě se dvěma kumpány zopakovat. „Místa si tipovali přes mapové aplikace, zajímala je ta, kde bylo shromážděno nejvíce zemědělské techniky. V druhém případě odcizili po rozbití okna traktoru displej a ze střechy i anténu s GPS modulem. Lup stačili ještě ukrýt, ale při odjezdu z benzínky je zadržela policejní hlídka,“ uvedl mluvčí.

Zhlédli desítky hodin kamerových záznamů

Klíčovou roli pro objasnění případu hrálo podle něj pečlivé ohledání místa činu a stanovení únikové trasy pachatelů. Břeclavští kriminalisté také museli zhlédnout desítky hodin kamerových záznamů, s jejichž pomocí vytipovali podezřelé auto. To měl jeden z obviněných půjčené.

Hrozí jim tresty od 5 do 8 let vězení

Za krádež hrozí dvěma z nich osmiletý trest, zbylá dvojice je ohrožena pěti lety za mřížemi. Škodu vyčíslili okradení zemědělci na více než 1,7 milionu korun. Na soud si kvarteto cizinců z jihovýchodní Evropy počká ve vazbě.