Krajský soud v Brně se bude muset opětovně zabývat případem muže, který podle obžaloby od lidí podvodně vylákal 240 milionů korun. Loni v létě soud muži uložil devítiletý trest vězení, když jej viny částečně zprostil. Po odvolání žalobce i obžalovaného ale vrchní soud rozsudek zrušil. Jednání ve věci je nařízené na středu, předvolán je jeden svědek. Potvrdila to mluvčí krajského soudu Klára Belkovová. Není zřejmé, zda soud ve věci ještě ten den rozhodne.

Uznali vinu za škodu 114 milionů korun

Brněnský soud ve věci vynesl rozsudek loni v srpnu, muže seznal vinným v případech se škodou asi 114 milionů korun. Ve zbytku případů jej viny zprostil. Vrchní soud ve věci rozhodoval letos v březnu.

Provozoval takzvané letadlo

Obžalobu státní zástupce podal v březnu 2020. „Obviněný provozoval takzvané letadlo, a pod záminkou výhodného investování na burze vylákal z více než dvou set poškozených částku ve výši téměř 240 milionů korun,“ uvedl tehdy mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Systém zvaný letadlo nebo pyramidová hra je obchodní model, kdy první klienti dostávají výnosy z peněz klientů, kteří se zapojí později. Na poslední klienty už ale žádné peníze nezbývají.

Žalobci vyzvali lidi k opatrnosti

Státní zastupitelství tehdy vyzvalo k opatrnosti a důkladnému zvážení investování peněz. Lidé by měli být podle žalobců opatrní zvláště v situaci, kdy jsou slibovaný úrok a další podmínky až neobvykle výhodné.