Městská policie v Brně přizvala ke kontrolám parkování celníky, kteří mohou obratem zjistit, zda má řidič nebo provozovatel vozu dluh za dopravní přestupky. Neplatičům tak mohou zadržet v případě potřeby registrační značku vozu. Řidiči tak dluh i pokutu raději zaplatí. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí strážníků Markéta Skřivánková.

Strážníci nemají přístup do aplikace celní správy CEPAN (Centrální evidence přeplatků a nedoplatků). „Přizvali jsme proto ke kontrolám kolegy z celní správy, kteří nám mohou pomoci. Díky nim obratem víme, zda má řidič nebo provozovatel vozidla dluh za dopravní přestupky. Pokud ano, jsme oprávněni znemožnit mu odjezd takzvanou botičkou. Strážníkům i celníkům zákon zároveň umožňuje odebrat mu registrační značku, dokud dlužnou částku neuhradí,“ vysvětlil ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Mluvčí uvedla, že první společnou akci strážníci s celníky uskutečnili koncem července a už během prvních hodin přinesla očekávaný výsledek

Celníci společně se strážníky odhalili muže, který dlužil bezmála 20.000 korun. V obavách, že by mu příslušníci celní správy zadrželi registrační značku nebo zabránili v jízdě, podle mluvčí ochotně dlužnou částku uhradil.

Strážníci se podle Skřivánkové zabývají neoprávněným parkováním především v centru města často

Mnozí motoristé ale chybně parkují dál. Jsou mezi nimi i tací, kteří se zdráhají vyměřenou pokutu zaplatit. Právě na ty cílí společné kontroly hlídek městské policie a celníků. Zároveň by podle mluvčí mohlo jít o účinný prostředek, jak z pěší zóny vytlačit řidiče, kteří tam neoprávněně, a především opakovaně odstavují auta mimo místa označená jako parkoviště.

Do společné akce se zapojují dvě hlídky městské policie a jedna hlídka celníků. Zatímco strážníci dopravní jednotky projednávají dopravní přestupek, celníci v centrální evidenci ověří, zda řidič nemá nějaké další nedoplatky, které jsou oprávněni vybrat. Zároveň zkontrolují interiér vozu.