Vaše peníze na účtu v bance jsou v ohrožení! Vyberte je a vložte na zabezpečené konto, radili po telefonu důvěřivcům z Brna kyberpodvodníci, kteří z nich vylákali téměř půl milionu korun. Stalo se tak přesto, že policie i banky před podobnými zločiny lidi neustále varují. Po pachateli či pachatelích, které spojuje stejné telefonní číslo, policie pátrá.

Na získání peněz jim stačil jediný den

Velmi zajímavý benefit získali od Brňanů kyberpodvodníci během jediného dne. Stačilo jim přesvědčivě telefonovat se sdělením, že jejich bankovní konta jsou v ohrožení. „Ve dvou případech byla podvodná volání tak věrohodná a důsledná, že poškození vybrali úspory ze svého účtu a tyto vložili prostřednictvím doporučeného bankomatu v obchodním centru ve Skandinávské ulici na údajně zabezpečené konto. Aniž by to tušili, převedli peníze na kryptoměnový účet podvodníka,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Ženy podvodníkům převedly 480 tisíc

A nešlo o malé sumy. Pětapadesátiletá žena za telefonické podpory v sedmnácti transakcích odeslala tři sta tisíc korun. O sedmnáct let mladší Brňanka stejným způsobem převedla sto osmdesát tisíc korun.

Mladá Brňanka podvod odhalila

Osmadvacetiletá žena pak na poslední chvíli počínání podvodníků odhalila. „Na instrukci, že má peníze, pro které už zamířila do banky, vložit podle pokynů do bankomatu třetí generace, totiž naštěstí nereagovala. S podvodníky přestala komunikovat a případ oznámila policii,“ upřesnil Malášek.

Případy spojuje stejné telefonní číslo

Čtveřici útoků kybernetických podvodníků, které spojuje stejné telefonní číslo pachatelů, doplňuje případ dalšího klienta banky. Ten pokus o podvod okamžitě prohlédl. Zareagoval totiž správně: po telefonátu podvodníků kontaktoval banku, kde ho ujistili, že jeho peníze jsou v bezpečí.