Výbuchem zničená kancelář, evakuace 200 lidí a muž ozbrojený pistolí, který nejprve vyhrožoval zaměstnancům kanceláří zabíjením a pak si těsně před zákrokem policejního komanda přikládal k hlavě zbraň. Policie dnes zveřejnila podrobnosti k pondělnímu zásahu v kancelářské budově v Holandské ulici v Brně, o němž zpravodajský portál BRŇAN informoval.

Běžte všichni pryč!

„Ocitl se tady cizí člověk se zbraní, který vyhrožuje, že mají jít všichni pryč!… Když jsme po něm chtěli, aby šel s námi na hlavní recepci, tak nakonec vytáhl zbraň a řekl, že nás bude muset zastřelit!“ hlásila v pondělí ráno na tísňovou linku přerývaným hlasem vyděšená žena z kancelářského objektu v Holandské ulici v Brně.

Spustil požární alarm

Tímto telefonátem začalo drama. Do osmnáctého patra vstoupil ozbrojený muž, který střelnou zbraní ohrožoval své okolí. „Navíc svou činností na místě spustil i požární alarm, což bylo signálem k evakuaci pro dvě stovky lidí. Policisté vyslaní na místo pomáhali s evakuací osob, zatímco se hlídky vybavené dlouhými zbraněmi snažily ozbrojeného muže nalézt. To se jim také po krátké době podařilo,“ popsal horké chvíle policejní mluvčí David Chaloupka.

Dal si revolver k hlavě

Ozbrojenec se podle něj choval značně nevypočitatelně, například si pistoli přikládal k hlavě. „Policisté s mužem nejprve vyjednávali, a když se k nim po chvíli přiblížil, tak jej pomocí hmatů a chvatů zadrželi a odzbrojili. U sebe měl krátkou perkusní střelnou zbraň, která byla funkční a připravená ke střelbě,“ upřesnil Chaloupka.

Donesl jsem i výbušninu, přiznal pachatel

Komandu pak pachatel přiznal, že do budovy údajně donesl i výbušninu. „Na místo tak operační důstojník vyslal pyrotechniky. Ti při prohlídce objektu našli zničenou místnost a v ní fragmenty, které by mohly pocházet z nástražného výbušného systému a které odeslali k dalšímu zkoumání,“ uvedl mluvčí policie.

Evakuovali 200 lidí

Strážci zákona z objektu evakuovali asi dvě stovky lidí, převážně zaměstnanců tamních kanceláří. Pro řadu z nich to byl traumatizující zážitek, takže se o ně postaral policejní krizový intervent. Na místo v pondělí přijela i záchranka a hasiči.

Zatím ho nevyslechli

„Případ si převzali kriminalisté. Ti jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení,“ dodal David Chaloupka.