S trestem 18,5 roku vězení se zvýšenou ostrahou odešel dnes od Krajského soudu v Brně za vraždu a pokus o vraždu dvacetiletý Robert Rous, který loni v září v Brně-Komíně zabil čtyřiadvacetiletou dívku a pobodal a pořezal její rodiče. Před soudem učinil prohlášení o vině, doznal se ke všemu již při zahájení vyšetřování. Již dříve i dnes před soudem projevil lítost nad svým činem a omluvil se rodičům. Soud přihlédl při stanovení výše trestu k tomu, že byl ještě téměř mladistvý, dosud nebyl trestaný a že je podle psychologického posudku schopný resocializace, k tíži mu naopak přičetl brutalitu činu.

Soud mu nařídil i léčbu toxikomanie

Trest je nepravomocný, obhájkyně si ponechala lhůtu na odvolání. Odsouzený zůstává ve vazbě a soud mu také nařídil ambulantní léčbu toxikomanie, protože bral drogy a pil ve zvýšené míře alkohol.

Pobodal a pořezal i rodiče dívky a chtěl se zabít

Rous se se zavražděnou znal, vídali se a oba sdíleli negativní životní pocity a utvrzovali se v tom, že nikoho nezajímají. Také se báli, že je někdo pronásleduje a že je někdo chce zabít. Týdny před vraždou spolu prožívali velice intenzivně. V den vraždy předpokládali, že v domě budou sami a že někam utečou, ale místo toho přišli rodiče zavražděné. Poté následovala poměrně nepřehledná situace, kdy Rous pobodal a pořezal rodiče a poté mu údajně dívka řekla, že teď je na řadě ona. Vrah se pokusil poté zabít i sebe, způsobil si několik poranění, ale přežil. Rodiče přežili díky včasnému zásahu lékařů, kteří je operovali.

Vrah vyrůstal v nefunkční rodině

Před soudem dnes zaznělo, že vrah vyrůstal v nefunkční rodině. Má čtyři starší sourozence, přičemž matka byla silně závislá na heroinu a otec se snažil co nejvíc pracovat, aby zaplatil matčiny dluhy. Neměl tak šanci citově a emočně dospět a kvůli psychickým problémům odešel ve druhém ročníku z učiliště. Snažil se pracovat a zajistit si živobytí, později ale čím dál více propadal alkoholu a drogám a podle posudku trpí smíšenou poruchou osobnosti. Podobně duševně nevyzrálá byla i kamarádka, kterou později zavraždil. Ta sice žila ve funkční rodině, ale byla spíše jejím trpěným členem. Oba se tak utvrzovali ve svých negativních pocitech.

Soudce: po odpykání trestu by mohl žít normální život

Soudce při odůvodnění rozsudku uvedl, že snad existuje šance, že Rous bude schopen žít po vykonání trestu řádný život. S ohledem na kvalifikaci činu mu hrozilo 15 až 20 let, případně výjimečný trest.