Dvaapadesátiletá žena z Brněnska chtěla investovat do kryptoměn, podvodník ji obral o více než 1,5 milionu korun. Případem se zabývá policie. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Bohumil Malášek.

Zadával formuláře bankovních transakcí

Ženu v prvopočátku oslovil internetový inzerát nabízející investice do virtuální měny. „Začala tedy elektronicky komunikovat s obchodníkem, který jí doporučil instalaci programu na vzdálenou správu počítače. Pak už společně obchodovali. Expert předvyplňoval a zadával formuláře bankovních transakcí,“ popsal případ mluvčí.

Po vylákání peněz se odmlčel

Žena transakce ve svém bankovnictví potvrzovala prostřednictvím bezpečnostních kódů zaslaných na mobil. Během tří týdnů tímto způsobem investovala více než půl druhého milionu korun. „Potom bankéř přestal komunikovat a žena pochopila, že byla podvedena,“ uvedl Malášek.

Nejde o první případ

Podle policistů přitom nejde o první podobný případ. Například na začátku března policie informovala o případu sedmapadesátileté ženy z Brněnska, která chtěla taktéž investovat do kryptoměny. Podvodnému bankéři umožnila vzdálený přístup do počítače a mobilu. „Poskytla mu také požadované údaje ke svému kontu a pak už se jen divila. Z účtu jí zmizela finanční hotovost a podvodník sjednal tři půjčky. Celkem zmizelo skoro čtvrt milionu korun. Pokud by nezasáhla banka a nezablokovala účet, tak by asi škoda byla ještě vyšší,“ sdělil tehdy mluvčí.

Varují před podvodníky

Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a stejně tak před nimi opakovaně varuje. Doporučuje například, aby si lidé neinstalovali do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, a aby cizím lidem nepovolovali vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje rovněž nereagovat na virtuální, zdánlivě výhodné finanční transakce ani na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Opakovaně také například upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.