Divadlo Bolka Polívky by po dobu rekonstrukce svého sídla mohlo najít útočiště v Redutě, kterou nyní využívá Národní divadlo Brno. S plánem přišlo vedení města, které vyzvalo obě divadla k dohodě na podrobnostech. Zatímco Polívka návrh vítá, vedení Národního divadla Brno má výhrady. Podle ředitele Martina Glasera je nyní Reduta naplno využitá a případné sdílení sálu s Polívkou by vedlo k omezení řady aktivit a plánů.

Divadlo Bolka Polívky, provozované společností DBP, sídlí v městské budově na Jakubském náměstí, jejíž střecha nutně potřebuje opravu. Začne možná už v příští sezoně. Vedení města proto jedná s Polívkou o nějakém dočasném náhradním prostoru.

Příští sezona bude pro Divadlo Bolka Polívky jubilejní – třicátá

Chystáme oslavy, zdůraznil Polívka. Doplnil, že divadlo, které nyní často bývá dlouho dopředu vyprodané, by nerado slavilo třeba „někde ve vlaku“. Věří, že se podaří najít kolem Reduty kompromis přijatelný pro obě strany.

Glaser jako ředitel městem zřizovaného Národního divadla Brno vyjádřil pochopení pro náročnou situaci Polívkovy scény, avšak Reduty se příliš vzdávat nechce. „Problémy soukromého divadla, byť spojeného s tak výraznou osobností, jako je pan Polívka, by neměly být řešeny na úkor významné veřejné kulturní instituce,“ řekl ČTK Glaser.

Vstřícnou ruku ale ředitel Glaser podat chce

„Z pohledu Národního divadla Brno lze uvolnit nějaké limitní množství termínů, abychom neohrozili dramaturgický plán příští sezony a aby se nám nerozpadl stávající repertoár,“ doplnil Glaser. Zmínil, že Reduta jako středně velká scéna slouží Národnímu divadlu Brno například pro uvádění současné činohry, dětských i rodinných oper a baletních produkcí mladých tvůrců. Divadlo ji také pronajímá jiným pořadatelům, z čehož má příjmy.

Polívka v pondělí hovořil o možnosti dělit se o termíny v Redutě „půl na půl“. Obě divadla ještě čekají další jednání. Pokud neskončí dohodou, bude rozhodnutí na politicích, uvedl Glaser.