Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na jihomoravské hrady a zámky, které se návštěvníkům po zimní pauze otevřou už za necelé dva týdny. Objekty ve správě Národního památkového ústavu totiž oficiálně zahajují letošní sezónu v sobotu 1. dubna. Některé se však otevřely již v únoru či v březnu. Lidé se mohou těšit na zajímavé akce, výstavy, noční prohlídky i kulturní pořady. Další největší lákadla přinášíme v následujícím přehledu.

Vila Stiassny je otevřená celý rok

Mezi celoročně otevřené památky patří brněnská vila Stiassni, která má otevřeno vždy od pátku do pondělí. Vybírat lze ze tří prohlídkových okruhů – interiéry, zahrada a procházka Masarykovou čtvrtí. I letos je ve vile připravený bohatý program, třeba Velikonoce u paní Hermíny, sportovní den či Víkend otevřených zahrad. Chybět nebudou ani akce pro rodiny s dětmi, výstavy květin a kostýmů a Hradozámecká noc.

Lednice je zavřená jen v lednu

Téměř po celý rok můžete zavítat i na zámek Lednice. „Úplně zavřeno má tento zámek pouze v lednu. Od dubna si můžete vybírat ze čtyř prohlídkových okruhů + skleník. A od května jsou otevřeny i interiéry minaretu,“ upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí památkářů Dagmar Šnajdarová.

Ve Valticích uvidíte Knížecí byt

Zámek ve Valticích otevřel prohlídkový okruh Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu již na začátku února a v pátek 24. března otevře i hlavní reprezentační okruh s více než dvaceti reprezentativními místnostmi někdejší rezidence lichtenštejnských knížat, jednoho ze tří nejbohatších rodů v rakousko-uherské monarchii. Na bohatý program se můžou návštěvníci těšit i na Velikonoce: projdou si nejen prohlídkové trasy zámku, ale pořadatelé nachystali i jarmark s cimbálovou muzikou, ochutnávky vína, přehlídku historických kostýmů, výstavu maxi vajíček a další atrakce.

Na Bítově svátečně vyzdobí první patro hradního paláce

Hrad Bítov nabízí od dubna dva prohlídkové okruhy (další jsou otevřeny v prázdninových měsících) a zve své návštěvníky na Velikonoce do svátečně vyzdobených interiérů prvního patra hradního paláce. „K vidění bude příprava staročeských jídel na starém kachlovém sporáku a některé pokrmy budou i k ochutnání. A během roku můžete na Bítově navštívit další tradiční akce,“ láká Šnajdarová do hradu vypínajícího se nad Vranovskou přehradou.

V Bučovicích lákají na bonsaje

Zámek v Bučovicích na Vyškovsku zahájí sezónu velikonoční prodejní výstavou a na konci dubna již tradiční výstavou bonsají. „Těšit se můžete i na košt vín, noční prohlídky, zámecké filmové léto a koncerty v Dlouhém sále zámku,“ upřesnila mluvčí.

Kunštát plánuje májovou noční prohlídku

I zámek Kunštát otevírá pro návštěvníky v sobotu 1. dubna. Zpřístupněna bude prohlídková trasa V erbu tří pruhů a od května se otevře okruh Reprezentační sály. A na květen se plánuje noční kastelánská prohlídka: privátní hraběcí pokoje v západním a severním křídle objektu Horního zámku. Noční kastelánské prohlídky pak proběhnou i v červnu, v červenci, v srpnu a v září. A na konci roku se Pilastrovým sálem rozezní adventní koncerty.

Zahrada v Lysicích se stále opravuje, lákadlem je Modrobílé jaro

Na zámku v Lysicích pokračuje obnova zahrady, ta zůstává i letos pro návštěvníky uzavřena. K vidění jsou však tři parádní prohlídkové okruhy: reprezentační prostory, privátní a hostinské pokoje a stálá expozice o spisovatelce Marii von Ebner Eschenbach. „Určitě si také nenechte ujít velikonoční výstavu květin a modrotisku Modrobílé jaro,“ doplnila Šnajdarová.

Miloticích točí další film o poslední aristokratce, otevřou proto až 29. dubna

Zámek Milotice se otevře až v sobotu 29. dubna. Do té doby tam totiž filmaři natáčejí další snímek o poslední aristokratce. Milovníci květin však nebudou ochuzeni o možnost nákupu v zámeckém zahradnictví, které bude otevřeno od 15. dubna. Vstup do zahradnictví bude v termínu od 15. do 28. dubna možný pouze z milotické návsi od hlavní silnice.

Pernštejn nabízí dva okruhy

Další filmaři oblíbený pohádkový hrad Pernštejn však otevře svou bránu stejně jako ostatní památky na apríla. K dispozici budou dva prohlídkové okruhy, hradní nádvoří a Vrchnostenská zahrada.

Rájci jsou stále hitem kamélie

Zámek Rájec nad Svitavou má již letos za sebou otevření zámeckých skleníků s výstavou kamélií a taky úspěšnou interiérovou výstavu Kamélie – grafická inspirace s květinovými aranžmá. „Celkem se na kamélie a květinové vazby přišlo podívat skoro 7,5 tisíce lidí,“ vypočítala mluvčí. Dále se v Rájci můžete těšit na Květinové Velikonoce, charitativní běh zámeckým parkem, dětské i kastelánské prohlídky či na Hradozámeckou noc.

Uherčice zpřístupní zámecký lihovar

Na zámku v Uherčicích bude k vidění prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda, který se tam otevřel loni. V červenci a v srpnu se otevře i prohlídkový okruh hospodářské zázemí. K vidění je třeba zámecký lihovar, kde se líh pálil až do roku 1969 a zachovalo se tam původní vybavení včetně parního stroje a transmise sloužící k pohonu zařízení.

Veveří ožije veterány i Řeckou sobotou

Hrad Veveří otevírá své brány také v sobotu 1. dubna a nabízí dva prohlídkové okruhy: Apartmá prince Vasy a Stavebně historický vývoj hradu. Lidé však můžou korzovat v celém hradním areálu, jehož součástí je i expozice Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad. „Z připravovaných akcí zmíníme Sraz automobilových veteránů, Řeckou sobotu na hradě Veveří, Moravské hrady.cz a Mezinárodní turnaj v pétanque,“ uvedla Šnajdarová.

Na Vranově otevřou v máji soukromé pokoje

Zámek Vranov nad Dyjí otevírá 1. dubna dvě prohlídkové trasy – reprezentační interiéry a věž. V květnu se pak na zámku otevře i prohlídková trasa soukromé pokoje. Návštěvníci zámku se mohou těšit na kastelánské prohlídky, noční prohlídky či koncert v rámci Hudebního festivalu Znojmo. A otevřeno bude mít i Nový Hrádek u Lukova.