Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na Světový den psoriázy, který si připomínáme právě 29. října. Psoriáza neboli lupénka je onemocnění, postihující asi tři procenta české populace. A jedno z center pro jeho léčbu sídlí na I. dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Diagnóza výrazně ovlivňuje kvalitu života pacientů

Lupénka je poměrně časté neinfekční zánětlivé onemocnění s tvorbou zarudlých ložisek pokrytých typickými stříbřitými šupinami. Obvykle se vyskytuje na loktech, kolenou nebo ve vlasech, ale může postihnout kůži celého těla, a dokonce i klouby. „Tato diagnóza výrazně ovlivňuje kvalitu života nemocných, omezuje jejich pracovní i sociální zapojení a je zdrojem psychických obtíží. Chronický zánět pak vede i ke zkrácení délky života,“ upřesnil primář zmíněné kliniky Miroslav Nečas.

Významnou roli hraje dědičnost

V rozvoji psoriázy hraje významnou roli dědičnost, ačkoliv nemoc jako taková se nedědí – dědí se pouze dispozice k ní. „Za vlastní manifestaci onemocnění jsou zodpovědné vlivy zevního prostředí, což mohou být různé infekce, nejčastěji streptokokového původu, stres nebo i některé léky,“ vypočítal mluvčí svatoanenské nemocnice Jiří Erlebach.

Jde o systémové onemocnění, říká primář

Onemocnění, provázené chronickým zánětem kůže nízké intenzity, může urychlovat povšechnou aterosklerózu tepen a také se často spojuje s metabolickým syndromem, tedy hypertenzí, obezitou či cukrovkou. „Psoriázu tedy chápeme nejen jako kožní, ale jako systémové onemocnění, které je třeba zavčas a adekvátně léčit. Léčebné možnosti zejména závažné psoriázy se naštěstí v posledních letech výrazně rozšířily,“ vysvětlil dermatolog.

Na lehkou psoriázu platí masti, na těžkou formu pak fototerapie

Lehkou psoriázu, která trápí většinu pacientů, lze úspěšně léčit lokálními mastmi a krémy, jako jsou například kortikoidy nebo deriváty vitamínu D3. U rozsáhlejších forem psoriázy dermatologové využívají také fototerapii neboli světloléčbu, kdy se postižená kůže ošetřuje UV zářením. „Pro nejzávažnější případy máme k dispozici systémové léky ve formě tablet, například acitretin, metotrexát nebo cyklosporin, a zejména pak moderní biologickou léčbu, která je zacílená na patologicky změněné imunitní procesy u psoriázy,“ popsal primář pracoviště, které je přímo centrem biologické léčby psoriázy.

V Brně léčí 230 psoriatiků pomocí biologické léčby

Centrum biologické léčby při dermatovenerologické klinice u svaté Anny vzniklo jako jedno z prvních v Česku a v současné době léčí kolem 230 psoriatiků. „Biologická léčba vstoupila do dermatologie zhruba před sedmnácti lety a zcela zásadním způsobem změnila možnosti léčby. Indikována mohou být u pacientů, kteří jsou kandidáty na systémovou terapii psoriázy a předchozí standardní systémová terapie u nich selhala,“ uvedl Nečas a dodal, že pacienti se závažnou formou nemoci mohou být po telefonickém objednání do centra odesláni k posouzení vhodnosti terapie.