Dnešní Nedělní speciál láká na architektonický a urbanistický festival Open House Brno 2023, který 13. a 14. května odhalí běžně nepřístupná místa v moravské metropoli. Návštěvníci také zjistí, jaký je tvůrčí podíl žen na brněnských stavbách často připisovaných výhradně mužům a proč si tyto budovy se ženami často nespojujeme. Kromě toho se mohou zájemci zúčastnit diskusí a workshopů, užít si s ratolestmi program pro děti a ochutnat brněnskou gastroscénu.

Zrekonstruovaný Moravák i Vesna na Lipové

Podle kreativní ředitelky festivalu Lucie Pešl Šilerové nabídne letošní ročník Open House Brno kromě prohlídek osvědčených lokací i několik desítek prohlídek se zaměřením na ženskou tvorbu v brněnské architektuře. „Jednou z událostí festivalu bude i beseda o veřejném prostoru na nově zrekonstruovaném Moravském náměstí, na jehož urbanistickém a architektonickém řešení se podílela Janica Šipulová a osázení zeleně navrhla Klára Zahradníčková. Zaměříme se i na zdravotnickou školu Vesna na Lipové, jejíž autorství je připisováno Bohuslavu Fuchsovi a Josefu Poláškovi, ale my bychom rádi vyzdvihli Lotte Stam-Beese, která je také spoluautorkou projektu,“ vypočítala ředitelka.

Ženský podpis je také na Vile Tugendhat nebo Poliklinice na Lesné

K dalším objektům z letošní kurátorské koncepce zaměřené na ženskou tvorbu organizátoři zmiňují například Vilu Tugendhat, Polikliniku na Lesné i plastiky ve veřejném prostoru této městské části, hotel International s přilehlým obchodním domem Vkus, areál bývalých městských jatek nebo areál brněnského výstaviště. Zájemcům se opět otevře i Hotel Marriott, Domeq nebo Vlněna s coworkingem Clubco, v němž bude hlavní festivalové informační centrum. Tento soubor budov navrhovalo architektonické studio Acht, jehož brněnský tým tvoří převážně ženy a je dvorním studiem společnosti CTP, který se stal partnerem festivalu.

Architektura socialismu bez ideologického nádechu

Součástí festivalu bude také výstavy Architektky 60-80 a jedním z cílů výstavy i festivalu je nahlédnout tvorbu v období socialismu v realitě dané doby, ale bez ideologického nádechu a optikou tehdy aktivních, často začínajících tvůrkyň. Podrobný program letošního festivalu pořadatelé postupně odkrývají na webu www.openhousebrno.cz. Tam si zájemci mohou snadno vyfiltrovat ty druhy budov a míst, které je nejvíce zajímají. Aktuální informace jsou také na sociálních sítích.

Festival je zdarma díky dobrovolníkům a sponzorům

Festival je pro návštěvníky zcela zdarma zejména díky práci dobrovolníků a finanční pomoci partnerů. Dobrovolníci se mohou hlásit na webu festivalu. „Dobrovolnická práce při organizování festivalu nabízí možnost poznat nové přátele, podívat se na netradiční místa a v neposlední řadě udělat radost dalším lidem, našim návštěvníkům,“ dodala Pešl Šilerová. V předchozím ročníku se 66 dobrovolníků postaralo o bezmála 22 tisíc návštěv všech festivalových lokací.

Festival pořádají od roku 2018

Open House Brno už od roku 2018 spadá pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě.