Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na brněnskou Masarykovu univerzitu. Její vývojáři z Ústavu výpočetní techniky totiž vyvinuli nový softwarový nástroj LikPik, který usnadňuje práci policistům a pomáhá jim odhalovat zločince. Software dokáže efektivně zpracovávat a prohledávat velké množství digitálních dat. Nástroj pomáhá vyhledávat konkrétní informace v obsáhlých datových sadách a ušetří tak policistům dlouhé hodiny až dny analytické práce, uvedl vedoucí výzkumného týmu Tomáš Rebok.

Software usnadní hledání informací v datových sadách

Policie využívá při odhalování a prokazování kriminálních činů celou škálu datových zdrojů souvisejících se šetřeným kriminálním skutkem. Vyšetřovatelé hledají potřebné informace i v rozsáhlých datových sadách, které jsou často neuspořádané a nevhodně strukturované. Nově jim práci – třeba při analýze záznamů síťového provozu – usnadňuje software LikPik vytvořený týmem vývojářů z Masarykovy univerzity.

LikPik analyzuje desítky miliard informací

Nástroj LikPik vznikl v projektu Automatizovaná forenzní laboratoře digitálních dat pro odhalování komplexní trestné činnosti (AFoLab) s podporou ministerstva vnitra. Jeho unikátnost spočívá právě v rychlosti a efektivnosti zpracování, čištění a prohledávání rozsáhlých datových souborů. „LikPik zpracovává obrovské datové sady neutříděných informací, a umožňuje prohledávat a analyzovat desítky miliard informací v řádech jednotek až desítek vteřin. To policistům výrazně pomáhá zrychlit jejich práci a rozhodování,“ uvedl v tiskové zprávě Tomáš Rebok.

Hlavní je unikátní přístup k procesu organizace neutříděných dat

Hlavní výhodou vyvinutého řešení je unikátní přístup k procesu organizace získaných neutříděných informací. LikPik data automaticky opravuje, čistí a aktivně vyšetřovatelům pomáhá s jejich popisem, a to nezávisle na vstupních datových formátech. I přes nejednotnost vstupních formátů dokáže nástroj vývojářů z Masarykovy univerzity úspěšně zpracovávat a uceleným pohledem prohledávat rozsáhlá data, a to se zachováním jejich původních zdrojů.

Na nástroji pracoval i student

Na nástroji pro policisty a kriminalisty pracoval při své bakalářské práci student Denis Straňák z Fakulty informatiky. „Výrazným přínosem našeho řešení je, že k organizaci neutříděných vstupních dat dochází pouze jednou. A ta lze poté prohledávat a zpracovávat v různých datově-analytických systémech,“ upřesnil student.

Software policie velmi ocenila

LikPik je podle Jaroslava Kaplana z policejního prezidia neocenitelným nástrojem, který policii pomáhá utřídit a analyzovat objemné datové soubory v přijatelném čase. „Poskytuje čistá a klasifikovaná data pro přenesení do analytických nástrojů a je otevřený pro další rozvoj podle budoucích potřeb policistů,“ řekl Kaplan. Kromě zmíněných výhod oceňují kriminalisté i modularitu a otevřenost vyvinutého nástroje vydaného pod svobodnou licencí. Ta umožňuje jeho další rozvoj a rozšiřování o nové funkce nejen původními vývojáři, ale i IT pracovníky policie.