Dnešní Nedělní speciál míří na výstavbu části velkého městského okruhu (VMO) na Tomkově náměstí. Právě tam si budou moci lidé pěšky prohlédnout nový most nad řekou. Na sobotu 9. září se tam totiž plánuje Den otevřené estakády. Nejen Brňané si tak budou moci vyzkoušet, jaké to bude, až se Husovickým tunelem už nesjede dolů na Tomkovo náměstí, kde už nenarazí na ucpanou křižovatku, ale překonají ho pohodlně po mostě a pojedou v bezmála dvacetimetrové výšce po estakádě, ústící až na Rokytově ulici. Přesně tak budou totiž řidiči cestovat už příští rok.

Lidem se koncem příštího roku uleví

Přerušená tramvajová doprava, ztížený pohyb pro chodce, omezení provozu pro motoristy. To jsou důsledky výstavby dvou úseků velkého městského okruhu Tomkovo náměstí – Rokytova, které se dotýkají všech účastníků provozu. „Zhruba za rok se ale její podstatná část zprovozní a díky tomu se všem, kdo tudy projíždějí, i lidem, kteří v Husovicích a Židenicích bydlí, uleví. Po estakádě do tunelu by se auta měla dostat do konce roku 2024. Výstavba vyjde město a Ředitelství silnic a dálnic coby investory na 2,4 miliardy korun,“ upřesnila Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu.

Začnou razit průzkumnou štolu pro tunel na Vinohrady

Stavbaři nyní podle ní pracují na tramvajových kolejích na Tomkově náměstí, následovat bude mostní konstrukce nad vozovkou nad nimi. Na druhé straně se také zároveň rýsuje napojení estakády na Rokytovu. Jedna z větví nicméně zůstane zaslepená – až v budoucnu na ni naváže tunel na Vinohrady. „Po Novém roce by měla začít ražba průzkumné štoly, kterou bude zajišťovat Ředitelství silnic a dálnic a díky které zjistíme, jaké je podloží,“ uvedla projektová manažerka Radka Matuszková. Štola povede od domu pro seniory ve Věstonické ulice směrem k Akátkám a její ražba bude trvat zhruba dva roky.

Na sokolovně obnovili historickou reklamu

Projekt velkého městského okruhu ale není vždy jen o betonu a oceli. Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, těsně po začátku prací se na zdi husovické sokolovny nečekaně vyloupla historická, 90 let stará reklama poutající na tehdejší provozovny v okolí a město se rozhodlo zaplatit její obnovu. Tu se před několika dny podařilo dokončit.

Půlkilometrová estakáda se na den otevře návštěvníkům

Úsek VMO Rokytova měří celkem 569 metrů, přičemž pouze prvních 54 metrů se nachází na terénu – zbývajících 515 metrů projedou šoféři po estakádě, tedy po mostu na pilířích. „Na most, který se nad terénem klene ve výšce přes 18 metrů a jehož piloty jsou naopak ukotveny až ve třicetimetrové hloubce, se mohou Brňané a Brňanky vydat druhou zářijovou sobotu na prohlídku. Estakáda s nevšedním výhledem na Brno bude přístupná od 10 do 18 hodin. Více informací bude postupně zveřejňováno na facebooku,“ dodala Radka Loukotová.